Morgen-briefing: It-sikkerhedsselskab: Mange danskere ramt af ‘cyberstress’ / Flere tidligere topchefer i Telia tiltalt for massiv bestikkelse / Endnu et fynsk robotfirma vil på børsen / Dansk spilfirma skovler penge ind

It-sikkerhedsselskab: Mange danskere ramt af ‘cyberstress’. Flere tidligere topchefer i Telia tiltalt for massiv bestikkelse. Endnu et fynsk robotfirma vil på børsen. Dansk spilfirma skovler penge ind. Erhvervsliv har brug for flere digitale kompetencer end uddannelser tilbyder. HP klar med ny 3D-metalprinter. Reminder: I aften præsenterer Apple nye iPhones. CGI skal levere to løsninger Styrelsen for IT og Læring.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

It-sikkerhedsselskab: Mange danskere ramt af ‘cyberstress’

Mange danskere er ramt af såkaldt ‘cyberstress’, lyder det fra it-sikkerhedsselskabet Kaspersky Labs på baggrund af en større rundspørge.

Ifølge Kaspersky Labs er 62 procent af danskerne stressede over nyheder om databrud, mens mindst lige så mange får stress over at skulle holde styr på deres mange passwords, at skulle beskytte deres enheder og over så mange følsomme informationer, de har.

Rundspørgen viser også, at flere frygter at blive hacket derhjemme end på arbejdet. Og det holder ikke vand, lyder det fra selskabet.

“Medarbejdere er faktisk i højere risiko for at blive ofre for cyberkriminelle på deres arbejde end privat, fordi it-kriminelle anvender social engineering-taktikker til at ramme medarbejderne og infiltrere virksomhedens systemer derigennem,” siger direktør Leif Jensen.

Flere tidligere topchefer i Telia tiltalt for massiv bestikkelse

Til december begynder retssagen mod den tidligere juridiske topchef i Telia, Olli Tuohimaa, tidligere CEO Lars Nyberg og tidligere direktør Tero Kivisaari, der alle er tiltalt for omfattende bestikkelse i Usbekistan, skriver Law.com

Telia har allerede betalt mere end seks milliarder kroner i bøde for bestikkelsen, der blev håndteret via selskabet Coscom.

Dette selskab betalte fra 2007 til 2010 i alt 331 millioner dollar til en usbekisk embedsmand med tætte forbindelser til den usbekiske regering.

Alle de tre tiltalte nægter sig skyldige.

Endnu et fynsk robotfirma vil på børsen

Det fynske robotfirma Scape Technologies sigter efter at blive noteret på minibørsen First North i fjerde kvartal 2018, skriver Børsen.

Målet er at rejse 35 millioner kroner for selskabet, der står bag en robot, der identificerer, griber og placerer produktionsdele på samlebånd.

"Vi har et produkt, der har bevist sit værd, og kunderne er glade for det. Nu har vi brug for yderligere kapital, så vi kan skalere vores forretning," siger Søren Henrik Bøving-Andersen til avisen.

Det er få måneder siden, at et andet robotfirma, nemlig Odico, blev noteret på First North.

Det kan du læse mere om her: Fynsk robot-firma overtegnet med 300 procent forud for børs-notering i næste uge.

Dansk spilfirma skovler penge ind

Spilfirmaet Playdead skovler godt med penge ind. Selskabet har ifølge Børsen tjent 58 millioner kroner i de seneste to år på spillet Inside.

Playdead ejes af medstifter Arnt Jensen, som i fjor måtte betale 50 millioner kroner for at købe den anden stifter, Dino Patti, ud af butikken.

Det skete efter en langvarig konflikt mellem de to stiftere, som til sidst slet ikke kunne sammen.

Erhvervsliv har brug for flere digitale kompetencer end uddannelser tilbyder

Mange virksomheder skriger efter højtuddannet it-arbejdskraft, og der er allerede blevet skruet godt op for uddannelserne.

Men erhvervslivet i Norden har for brug for flere digitale kompetencer, end dem, som uddannelserne tilbyder, lyder det i en ny undersøgelse fra Salesforce.

De vigtigste kompetencer, der efterspørges, er dataanalyse, app-udvikling, CRM og programmering.

"79 procent mener, at alle virksomheder burde tilbyde mulighed for yderligere uddannelse. Men kun 42 procent af virksomhederne tilbyder aktuelt supplerende uddannelse til deres medarbejdere," lyder det fra Salesforce.

HP klar med ny 3D-metalprinter

Materiale-mulighederne har længe været en barriere for det store gennembrud for 3D-print. Men det kan meget vel ændre sig nu, mener HP.

Selskabet er nemlig klar med en 3D-metalprinter målrettet fremstillingsindustrien. Den hedder HO Metal Jet.

Ifølge HP anvender VW allerede printeren til at printe bilnøgler og andre såkaldte ‘funktionelle metaldele.’

“En stor fordel ved en additiv-teknologi, som HP Metal Jet, er, at det giver os mulighed for at producere mange af bilens dele uden først at skulle bygge produktionsværktøj. Derfor er HP’s nye Metal Jet-platform et stort skridt i den rigtige retning for bilindustrien,” lyder det fra VW i en meddelelse, som HP har udsendt.

Reminder: I aften præsenterer Apple nye iPhones

Apple afholder i aften en af årets helt store events, nemlig den årlige produktionpræsentation af nyheder og andet godt fra havet.

Det sker klokken 19:00 dansk tid, hvor topchef Tim Cook træder ind på scenen.

Du behøver dog ikke vente så længe, for Computerworld har allerede kigget ret grundigt i de mulige enheder, som er på vej fra Apples hånd.

Vil du have et indtryk af, hvad Apple efter alt at dømme vil løfte sløret for i aften, kan du læse her: Det forventer vi af ugens iPhone-event: Nye iPhones og nyt Apple Watch… og at home-knappen skal dø.

CGI skal levere to løsninger Styrelsen for IT og Læring

CGI skal over de kommende fire år levere it-løsninger til undervisningssektoren, meddeler selskabet.

“Efter et genudbud af rammekontrakter har STIL [Styrelsen for IT og Læring, red] nemlig valgt CGI Danmark som leverandør af it-løsninger på to områder: ODA (overgange og datagrundlag) og ADM (studieadministration af erhvervsrettede uddannelser),” lyder det fra CGI med dansk hovedkontor i Ballerup.

Rammekontrakterne har en værdi på henholdsvis 150 millioner kroner og 70 millioner kroner over fire år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS