Højesteret på vej med Uber-dom: Kan ende med en millionregning til Uber

Danske Uber-chauffører kan blive ramt af en sand bøderegn i den kommende tid, hvis de taber en sag ved Højesteret. Men Uber har lovet at betale regningen.

Artikel top billede

Det kan komme til at koste Uber millioner, hvis Højesteret på torsdag vælger idømme fire Uber-chauffører bøder for ulovlig taxikørsel.

Det skriver Business.dk.

Bliver de fire chauffører dømt kan Politiet nemlig sende bøder ud til yderligere 1500 chauffører, der alle optræder på skattelister som det danske politi har fået fra myndighederne i Holland, hvor Uber har et europæisk hovedkvarter.

Uber har lovet at betale

Men i sidste ende tyder meget på, at det er Uber og ikke de enkelte chauffører, der kommer til at betale.

Den amerikanske virksomhed har angiveligt lovet at betale bøder for chauffører, der bliver taget for ulovlig taxikørsel.

Ifølge Business.dk oplysninger har Uber allerede betalt bøderne for de knap 150 chauffører, der indtil nu er blevet dømt for ulovlig taxikørsel.

”Da Uber lukkede ned sidste år, sagde de, at de vil betale vores bøder og sørge for, at vi får advokathjælp. Hvis vi har kørt for stærkt, vil de selvfølgelig ikke dække det, men ellers vil de støtte os. Jeg har ikke hørt om nogen chauffører, der ikke har fået betalt deres bøder,” siger Mads Krabbe, der selv er tidligere Uber-chauffør, til Business.dk.

Da sagen var for Københavns Byret for et år siden blev de de fire chauffører i dømt bøder på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven. En dom der i vinter blev stadfæstet i Østre Landsret.

Samlet set kan det således ende med en millionregning for Uber, hvis chaufførerne taber sagen i Højesteret.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S