Apple opruster kraftigt i sin hemmelige satsning på selvkørende biler: Sender markant flere biler på vejene

På 18 måneder er Apple gået fra at have tre selvkørende biler på vejene i Californien til at have 70. Samtidig har den amerikanske gigant også været involveret i sin første bilulykke.

Artikel top billede

Googles Waymo er den virksomhed, der har næstflest selvkørende biler på vejene i Californien. Her ses en selvkørende Jaguar fra Waymo. Foto: Waymo

For få år siden gik der rygter om, at Apple havde planer om at præsentere en egen-produceret bil til næste år. Altså allerede i 2019.

Selvom meget tyder på, at de drømme nu er sat på standby, så bliver Apple ved med at opgradere sin satsnings på selvkørende biler.

Det viser tal fra myndighederne i det amerikanske stat Californien ifølge mediet Mac Reports.

Ifølge tallene har Apple siden maj øget sin flåde af selvkørende biler med 27 procent procent.

Læs også: Apple ville genopfinde hjulet: Sådan gik det til, da it-gigantens vilde bilprojekt blev skrottet

Google og amerikansk bilgigant topper liste

Apple indtager nu tredjepladsen på listen over virksomheder med flest selvkørende biler på vejene i Californien.

Den amerikanske bilgigant General Motors indtager med 175 biler førstepladsen, mens Google-virksomheden Waymo indtager andenpladsen med 88 biler.

Herefter kommer Apple på tredjepldsen og Tesla på fjerdepladsen.

Ifølge Mac Reports er Apple gået fra blot at have tre selvkørende biler på vejene for 18 måneder siden til at have 27 i januar, 55 i maj og nu har virksomheden intet mindre end 70 selvkørende biler ude på vejene i virksomhedens hjemstat Californien.

Har haft sin første ulykke

Samtidig havde Apple i sidste måned også sin første ulykke med en selvkørende bil.

Det var ifølge mediet Techcrunch en ulykke med lav fart, der indtraf den 24. august.

Denne typer data om tilladelser til selvkørende biler og indrapporterede uheld er ifølge Techcrunch en af de få måder, hvor på man kan overvåge tech-giganternes gøren og laden på området.

Læs også:
Syv nye opdagelser om Apples hemmelige bil-projekt: Her er hvad vi ved

Tech-giganter retter kanonerne mod bilindustrien: Volkswagen kan blive det nye Nokia

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S