Apple opruster kraftigt i sin hemmelige satsning på selvkørende biler: Sender markant flere biler på vejene

På 18 måneder er Apple gået fra at have tre selvkørende biler på vejene i Californien til at have 70. Samtidig har den amerikanske gigant også været involveret i sin første bilulykke.

Artikel top billede

Googles Waymo er den virksomhed, der har næstflest selvkørende biler på vejene i Californien. Her ses en selvkørende Jaguar fra Waymo. Foto: Waymo

For få år siden gik der rygter om, at Apple havde planer om at præsentere en egen-produceret bil til næste år. Altså allerede i 2019.

Selvom meget tyder på, at de drømme nu er sat på standby, så bliver Apple ved med at opgradere sin satsnings på selvkørende biler.

Det viser tal fra myndighederne i det amerikanske stat Californien ifølge mediet Mac Reports.

Ifølge tallene har Apple siden maj øget sin flåde af selvkørende biler med 27 procent procent.

Læs også: Apple ville genopfinde hjulet: Sådan gik det til, da it-gigantens vilde bilprojekt blev skrottet

Google og amerikansk bilgigant topper liste

Apple indtager nu tredjepladsen på listen over virksomheder med flest selvkørende biler på vejene i Californien.

Den amerikanske bilgigant General Motors indtager med 175 biler førstepladsen, mens Google-virksomheden Waymo indtager andenpladsen med 88 biler.

Herefter kommer Apple på tredjepldsen og Tesla på fjerdepladsen.

Ifølge Mac Reports er Apple gået fra blot at have tre selvkørende biler på vejene for 18 måneder siden til at have 27 i januar, 55 i maj og nu har virksomheden intet mindre end 70 selvkørende biler ude på vejene i virksomhedens hjemstat Californien.

Har haft sin første ulykke

Samtidig havde Apple i sidste måned også sin første ulykke med en selvkørende bil.

Det var ifølge mediet Techcrunch en ulykke med lav fart, der indtraf den 24. august.

Denne typer data om tilladelser til selvkørende biler og indrapporterede uheld er ifølge Techcrunch en af de få måder, hvor på man kan overvåge tech-giganternes gøren og laden på området.

Læs også:
Syv nye opdagelser om Apples hemmelige bil-projekt: Her er hvad vi ved

Tech-giganter retter kanonerne mod bilindustrien: Volkswagen kan blive det nye Nokia

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S