En af de helt store danske it-virksomheder dropper halvdelen af sit navn

It-virksomheden Capgemini Sogeti dropper halvdelen af sit navn.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-firmaet Capgemini Sogeti med hovedkvarter i Vallensbæk Strand uden for København dropper fra i dag halvdelen af sit navn.

Fremover skal selskabet blot hedde Capgemini.

Det vender dermed tilbage til dets oprindelige navn, som det har haft i det danske marked i 30 år siden etableringen i 1984 og frem til 2014, hvor det kom til at hedde Capgemini Sogeti.

Det skete i forbindelse med fusionen mellem Capgemini og søsterselskabet Sogeti, som Capgemini søsatte i 2006, da selskabet ønskede at målrette et firma mod markedet for softwaretest.

Faktisk går navnet Sogeti langt tilbage, da det er det oprindelige navn på moderselskabet, der blev stiftet i Frankrig i 1967 som ‘Société pour la Gestion de l'Entreprise et le Traitement de l'Information ‘ - forkortet Sogeti. Det kan frit oversættes som 'Selskab til forretnings-håndtering og informationssstyring.'

Capgemini-navnet kom til, da franskmændene købte amerikanske Capgemini i 1974.

Hernæst hed selskabet Capgemini Sogeti indtil 1996, da Sogeti blev droppet i international sammenhæng.

Og nu er det altså slut med det dobbelte navn også herhjemme.

Capgemini er en af de helt store konsulent- og outsourcing-firmaer i verden.

Selskabet har i dag internationalt hovedkvarter i Paris i Frankrig og er tilstede i mere end 40 lande med i alt et par hundrede tusinder ansatte.

Fra det danske hovedkvarter peger man da også på, at Capgemini-navnet er et stærkt globalt brand. Og det ønsker selskabet at udnytte bedre fremadrettet.

“Navneændringen skal gøre det nemmere for markedet at forstå, hvem vi er, og hvad vi leverer,” siger den danske landechef Maarten Galesloot.

Capgemini Sogeti Danmark har små 300 medarbejdere.

Selskabet omsatte i seneste regnskabsår for 327 millioner kroner, hvilket er fem procent mindre end året før og under de opstillede forventninger.

Selv pegede Capgemini Sogeti på, at tilbagegangen skyldtes problemer med at rekruttere og fastholde de nødvendige, højtuddannede medarbejdere.

Capgemini Sogeti landede et overskud i sidste regnskabsår på 15,2 millioner kroner - 4,4 procent mindre end året før.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S