En af de helt store danske it-virksomheder dropper halvdelen af sit navn

It-virksomheden Capgemini Sogeti dropper halvdelen af sit navn.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-firmaet Capgemini Sogeti med hovedkvarter i Vallensbæk Strand uden for København dropper fra i dag halvdelen af sit navn.

Fremover skal selskabet blot hedde Capgemini.

Det vender dermed tilbage til dets oprindelige navn, som det har haft i det danske marked i 30 år siden etableringen i 1984 og frem til 2014, hvor det kom til at hedde Capgemini Sogeti.

Det skete i forbindelse med fusionen mellem Capgemini og søsterselskabet Sogeti, som Capgemini søsatte i 2006, da selskabet ønskede at målrette et firma mod markedet for softwaretest.

Faktisk går navnet Sogeti langt tilbage, da det er det oprindelige navn på moderselskabet, der blev stiftet i Frankrig i 1967 som ‘Société pour la Gestion de l'Entreprise et le Traitement de l'Information ‘ - forkortet Sogeti. Det kan frit oversættes som 'Selskab til forretnings-håndtering og informationssstyring.'

Capgemini-navnet kom til, da franskmændene købte amerikanske Capgemini i 1974.

Hernæst hed selskabet Capgemini Sogeti indtil 1996, da Sogeti blev droppet i international sammenhæng.

Og nu er det altså slut med det dobbelte navn også herhjemme.

Capgemini er en af de helt store konsulent- og outsourcing-firmaer i verden.

Selskabet har i dag internationalt hovedkvarter i Paris i Frankrig og er tilstede i mere end 40 lande med i alt et par hundrede tusinder ansatte.

Fra det danske hovedkvarter peger man da også på, at Capgemini-navnet er et stærkt globalt brand. Og det ønsker selskabet at udnytte bedre fremadrettet.

“Navneændringen skal gøre det nemmere for markedet at forstå, hvem vi er, og hvad vi leverer,” siger den danske landechef Maarten Galesloot.

Capgemini Sogeti Danmark har små 300 medarbejdere.

Selskabet omsatte i seneste regnskabsår for 327 millioner kroner, hvilket er fem procent mindre end året før og under de opstillede forventninger.

Selv pegede Capgemini Sogeti på, at tilbagegangen skyldtes problemer med at rekruttere og fastholde de nødvendige, højtuddannede medarbejdere.

Capgemini Sogeti landede et overskud i sidste regnskabsår på 15,2 millioner kroner - 4,4 procent mindre end året før.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job