Nu skal du selv punge ud, hvis du vil bruge dine gamle høretelefoner i verdens dyreste iPhone: Apple fjerner adapter

Det er slut med at bruge gamle høretelefoner til nye telefoner, med mindre du vil betale ekstra. Apple har droppet at vedlægge en gratis adapter til de nye iPhone-modeller. Samtidig har selskabet stoppet for salget af de tilbageværende modeller med høretelefonstikket.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Jeff Golden, CC BY-SA 2.0)

Apple lancerede onsdag tre nye iPhones, heriblandt den dyreste iPhone nogensinde, iPhone XS Max, men vil du bruge dine gamle høretelefoner til den nye topmodel, der koster helt op til 12.999, må du til lommerne og punge yderligere ud.

I 2016 fjernede Apple hovedtelefonstikket fra selskabets nye iPhones i forbindelse med lanceringen af iPhone 7.

I stedet skulle brugerne tilslutte de nye høretelefoner via bluetooth eller via strømstikket, det såkaldte lightning-stik.

Læs også: Apple sætter verdensrekord: Selskabet er nu mere end 1000 milliarder dollar værd

Hvis du alligevel ønskede at bruge dine gamle høretelefoner var det intet problem, for med de nye iPhones fulgte en adapter, så dine gamle høretelefoner stadig kunne bruges.

Det er slut nu.

Adapteren følger ikke længere med den nye serie af iPhones, så nu skal du selv have pengene op af lommen - og det gælder også de modeller, der hidtil er kommet med en adapter med.

Ønsker du at bruge dine gamle høretelefoner til en iPhone 7, 8, XS/XS Max eller XR, må du altså hoste op med ekstra 79 kroner, som jack-mellemstikket koster 79 kroner på Apples hjemmeside.

Læs mere om de nye iPhones her: Her er de tre nye iPhones: Apple har netop præsenteret to frække topmodeller samt en helt ny "folketelefon"

Apple sælger ikke længere telefoner med høretelefonstikket

Og du kan få svært ved at opdrive en "gammeldags" iPhone, der har høretelefonstikket, hvis du på ingen måde ønsker at betale de 79 kroner ekstra, som det kræves for at bruge de gamle høretelefoner i de nye telefoner.

Apple har i samme ombæring fjernet de gamle modeller iPhone SE og iPhone 6S, som var de sidste telefoner, hvor høretelefonstikket stadig fandtes, fra selskabets hjemmeside.

Læs også: Nu fjerner Apple hovedtelefon-stikket fra iPhone - går selskabet (omsider) for vidt med sine fikse ideer?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)