Danmark topper i ny prisundersøgelse: Vi betaler den højeste pris for vores Netflix-abonnement

Prisen for et Netflix-abonnement i Danmark er den højeste i verden, mens japanerne ifølge en ny undersøgelse er dem, der får mest indhold for pengene.

Artikel top billede

Hvis du synes, at prisen for dit Netflix-abonnement er lidt pebret, så tager du ikke fejl.

For ifølge en ny prissammenligning foretaget af analyse-virksomheden Comparitech er Danmark (samt Grønland og Færøerne) det sted i verden, hvor Netflix opkræver de højeste abonnementspriser.

Ifølge Comparitech er den danske pris på 79 kroner for det billigste abonnement lige knap 55 procent højere end prisen for et tilsvarende Netflix-abonnement i USA, hvor prisen lyder på 9,1 dollar.

Det næstdyreste land er Schweiz, hvor et abonnement koster 11,90 schweizer frank, hvilket svarer til lige knap 73 kroner med den aktuelle kurs.

Læs også: Netflix forsøger sig med nye streaming-pakker: Giver valget mellem dyrere abonnementer eller dårligere vilkår

Her er Netflix billigst

Et Netflix-abonnement er til gengæld billigt i Tyrkiet, hvor et abonnement 15,99 tyrkiske lira om måneden, hvilket svarer til 16,55 danske kroner. Holdes den tyrkiske pris om mod den gennemsnitlige indkomst i landet er Netflix dog alligevel billigere i Danmark.

I Tyrkiet udgør prisen på Netflix-abonnement 0,37 procent af bruttonationalproduktet pr indbygger, mens den danske pris blot udgør 0,26 procent af BNP pr indbygger i Danmark

De japanske Netflix-brugere er i øvrigt dem, der får mest indhold for pengene. Her indeholder Netflix-biblioteket ifølge Comparitechs undersøgelse 6.000 titler, hvilket er mere end noget andet sted i verden.

Læs også: Med medieforlig skal Netflix og HBO tvinges til kæmpe-investeringer i dansk indhold - men hvordan skal det lige foregå?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job