Danmark topper i ny prisundersøgelse: Vi betaler den højeste pris for vores Netflix-abonnement

Prisen for et Netflix-abonnement i Danmark er den højeste i verden, mens japanerne ifølge en ny undersøgelse er dem, der får mest indhold for pengene.

Artikel top billede

Hvis du synes, at prisen for dit Netflix-abonnement er lidt pebret, så tager du ikke fejl.

For ifølge en ny prissammenligning foretaget af analyse-virksomheden Comparitech er Danmark (samt Grønland og Færøerne) det sted i verden, hvor Netflix opkræver de højeste abonnementspriser.

Ifølge Comparitech er den danske pris på 79 kroner for det billigste abonnement lige knap 55 procent højere end prisen for et tilsvarende Netflix-abonnement i USA, hvor prisen lyder på 9,1 dollar.

Det næstdyreste land er Schweiz, hvor et abonnement koster 11,90 schweizer frank, hvilket svarer til lige knap 73 kroner med den aktuelle kurs.

Læs også: Netflix forsøger sig med nye streaming-pakker: Giver valget mellem dyrere abonnementer eller dårligere vilkår

Her er Netflix billigst

Et Netflix-abonnement er til gengæld billigt i Tyrkiet, hvor et abonnement 15,99 tyrkiske lira om måneden, hvilket svarer til 16,55 danske kroner. Holdes den tyrkiske pris om mod den gennemsnitlige indkomst i landet er Netflix dog alligevel billigere i Danmark.

I Tyrkiet udgør prisen på Netflix-abonnement 0,37 procent af bruttonationalproduktet pr indbygger, mens den danske pris blot udgør 0,26 procent af BNP pr indbygger i Danmark

De japanske Netflix-brugere er i øvrigt dem, der får mest indhold for pengene. Her indeholder Netflix-biblioteket ifølge Comparitechs undersøgelse 6.000 titler, hvilket er mere end noget andet sted i verden.

Læs også: Med medieforlig skal Netflix og HBO tvinges til kæmpe-investeringer i dansk indhold - men hvordan skal det lige foregå?

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S