Danmark topper i ny prisundersøgelse: Vi betaler den højeste pris for vores Netflix-abonnement

Prisen for et Netflix-abonnement i Danmark er den højeste i verden, mens japanerne ifølge en ny undersøgelse er dem, der får mest indhold for pengene.

Artikel top billede

Hvis du synes, at prisen for dit Netflix-abonnement er lidt pebret, så tager du ikke fejl.

For ifølge en ny prissammenligning foretaget af analyse-virksomheden Comparitech er Danmark (samt Grønland og Færøerne) det sted i verden, hvor Netflix opkræver de højeste abonnementspriser.

Ifølge Comparitech er den danske pris på 79 kroner for det billigste abonnement lige knap 55 procent højere end prisen for et tilsvarende Netflix-abonnement i USA, hvor prisen lyder på 9,1 dollar.

Det næstdyreste land er Schweiz, hvor et abonnement koster 11,90 schweizer frank, hvilket svarer til lige knap 73 kroner med den aktuelle kurs.

Læs også: Netflix forsøger sig med nye streaming-pakker: Giver valget mellem dyrere abonnementer eller dårligere vilkår

Her er Netflix billigst

Et Netflix-abonnement er til gengæld billigt i Tyrkiet, hvor et abonnement 15,99 tyrkiske lira om måneden, hvilket svarer til 16,55 danske kroner. Holdes den tyrkiske pris om mod den gennemsnitlige indkomst i landet er Netflix dog alligevel billigere i Danmark.

I Tyrkiet udgør prisen på Netflix-abonnement 0,37 procent af bruttonationalproduktet pr indbygger, mens den danske pris blot udgør 0,26 procent af BNP pr indbygger i Danmark

De japanske Netflix-brugere er i øvrigt dem, der får mest indhold for pengene. Her indeholder Netflix-biblioteket ifølge Comparitechs undersøgelse 6.000 titler, hvilket er mere end noget andet sted i verden.

Læs også: Med medieforlig skal Netflix og HBO tvinges til kæmpe-investeringer i dansk indhold - men hvordan skal det lige foregå?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS