Googles nye kinesiske søgemaskine afslører brugernes telefonnumre

Kinesiske brugere af Googles måske kommende søgemaskine skal formentlig regne med, at deres telefonnummer bliver koblet sammen med deres søgehistorik.

Artikel top billede

Hvis Google, som rygterne forlyder, lancerer en censureret version af den populære søgemaskine i Kina, så skal kineserne formentelig ikke bare affinde sig med censurerede søgeresultater.

Googles prototype på den censurerede søgemaskine vil efter sigende koble brugernes telefonnumre sammen med deres søgeresultater. Det vil ifølge en kilde ske for at imødekomme den kinesiske regerings krav om censur.

Det skriver The Verge.

Læs også: Kina skruer ned for censuren og åbner for Facebook, Twitter og Youtube for at tiltrække flere turister

Sammenkoblingen skal give de kinesiske brugere mulighed for at kunne finde brugerne bag bestemte søgninger.

Søgeresultater bliver også fjernet

Afsløringerne om den måske kommende prototype kommer fra en whistleblower, der også har beskrevet den seneste afsløring.

Udover den manglende anonymitet ved brugen af søgemaskinen, så bliver det ifølge The Verge heller ikke muligt at søge på ord som “menneskerettigheder,” “studenteroprør,” og “nobelprisvinder.”

Læs også: Kinesisk søgemaskine-gigant vil slå Google: “Vi vil vinde igen”

Flere kilder har desuden fortalt til amerikanske medier, at den kommende søgemaskine også vil sløre resultater om den omfattende luftforurening, der kommer fra Kina.

Google selv har endnu ikke bekræftet, at selskabet arbejder på en prototype til det kinesiske marked.

Selskabet oplyser dog, at man “udforsker” muligheden for en søgemaskine til det kinesiske marked.

Store protester

Der har være hård kritik af Googles planer om at lancere en censureret søgemaskine allerede inden, at selskabet endeligt har bekræftet det.

Tidligere har Googles egne ansatte sendt et brev til ledelsen, hvor de kræver større gennemsigtighed, hvis de skal arbejde på en censureret søgemaskine til det kinesiske marked.

Det kan du læse mere om her: Google-medarbejdere spænder ben for ny søgemaskine i Kina: “Vi har øjeblikkeligt brug for mere gennemsigtighed”

Det er heller ikke første gang, at Google forsøger sig med en søgemaskine, der imødekommer den kinesiske regering. Seneste forsøg endte dog med, at Google måtte trække sig ud af landet igen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S