"Tag copyright-direktivet. Der er blevet løbet med halve sandheder, og folk lader sig spænde for en vogn, de ikke burde. Omfanget overrasker mig"

"Tag copyright-direktivet. Der er blevet løbet med halve sandheder, og folk lader sig spænde for en vogn, de ikke burde. Omfanget overrasker mig"

Artikel top billede

Det er skræmmende og enormt interessant, hvad internettet kan mobilisere, men det bør bare være på et ordentligt grundlag, og det er det ikke altid.

Tag copyright-direktivet.

Der er blevet løbet med halve sandheder, og folk lader sig spænde for en vogn, de ikke burde. Omfanget overrasker mig.

Der har været en hel vild skræmmekampagne. Der er mange bekymrede borgere, men man må ikke have blå øjne om, hvem der orkestrerer dem, og at det også er gennemorganiserede kommercielle interesser, der folder sig ud.

Alle indbakker har været fyldt op med spam-mails på de netrelaterede områder. Jeg kan ikke komme på andre sager, hvor det har været så udtalt.

Processerne i EU er komplekse og besværlige - så meget vigtigere er det at få en ordentlig viden og information og ikke bare lade sig spænde foran den første og bedste vogn.

Der hviler en opgave med at forklare og afmystificere, hvad vi stemmer om. Det er ikke censur, og det er der ingen, der vil have. Man skyder sig selv i foden, når man løber med noget, der er decideret forkert.

Vi er nødt til at have lovgivning på det digitale område. Det er en af mange børnesygdomme, der er og har været ved den nye teknologi. Det går så hurtigt, og vi famler politisk omkring, hvordan vi skal regulere det.

Internettet er ikke en politikfri zone. Det udgør en så stor del af alles hverdag, at der skal være politik og regulering præcis som i den analoge verden.

Det er ikke noget, som vi kan håndtere på egen hånd i Danmark. Hvis vi havde skrevet til Zuckerberg [Facebook-CEO Mark Zuckerberg, red] om, hvorvidt han vil foretræde i Folketinget, så havde han jo ikke engang åbnet mailen.

Morten Helveg Petersen
Medlem af Europa-Parlamentet for Det Radikale Venstre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S