Se tallene: Så stor en del af det globale it-marked er flyttet til skyen i 2022

Virksomheder verden over vil i de kommende over flytte mere og mere over i skyen. Det viser ny undersøgelse fra det globale it-analysehus Gartner.

Artikel top billede

Om under fire år vil mere end en fjerdedel af nøglesegmenterne på det globale it enterprise-marked være flyttet i skyen.

Det viser en ny rapport fra globale it-analysehus Gartner, der nærmere bestemt spår, at 28 procent af markedet vil være overgået til cloud i 2022.

I dag er er det kun 19 procent af markedet, der er i skyen, men det vil stige taktfast over de kommende år, ifølge Gartner.

"Skiftet inden for enterprise it til nye, cloud-baserede alternativer er ubarmhjertig, men skiftet vil ske over mange år, hvilket skyldes opbygningen af den traditionelle it. Cloud-skiftet viser behovet for øget fleksibilitet og agilitet, og ser on-demand kapacitet og pay-as-you-go-pricing i skyen som en stor fordel," lyder det i en meddelelse fra Michael Warrilow, der er research vice president hos Gartner.

Læs også: Her står den globale cloud-krig: Microsoft går vækstamok og fordobler omsætning til 20 milliarder

AWS dominerer det globale cloud-marked

Den spådom fra Gartner lægger på linje med analysehusets tidligere forudsigelser om det globale cloud-marked.

For nyligt spåede Gartner, at det globale cloud-marked allerede næste år ville stige med 17,3 procent til en samlet værdi på 206,2 milliarder dollar og frem imod 2021 vil markedets værdi yderligere forøges til 278 milliarder dollar.

Der bliver dermed en del at kæmpe om for de store cloud-leverandører i årene, der kommer, men indtil videre er Amazon Web Services solidt i førersædet.

Den seneste Gartner-opgørelse viste, at den amerikanske cloud-gigant sidder på næsten 52 procent af det globale cloud-marked, og der er dermed langt ned til den nærmeste konkurrent på listen, som er Microsoft Azure, der har en andel på lige over 13 procent.

Læs også: Eksplosiv cloud-udvikling: Så meget vil markedet vokse i løbet af det kommende år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S