Her står den globale cloud-krig: Microsoft går vækstamok og fordobler omsætning til 20 milliarder

Microsoft stormer frem på det globale marked IaaS public cloud. AWS er stadig suveræne i førertrøjen, men alle konkurrenter tager markedsandele og æder sig ind på mastodonten.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Amazon er stadig den altoverskyggende hersker, når det kommer til markedet for IaaS public cloud, men nummer to på det globale marked, Microsoft, viser tænder i den globale cloud-krig.

I løbet af det sidste år har Microsoft Azure-løsningen sørget for, at selskabets omsætning er steget med næsten 100 procent på det internationale marked for IaaS public cloud.

Microsofts omsætning er nærmere beregnet steget fra 1,58 milliarder dollar til 3,13 milliarder dollar, en stigning på 98,2 procent.

Omsættes det til danske kroner er omsætningen steget fra omkring 10 milliarder kroner til 20 milliarder kroner.

Samtidig er Microsofts markedsandel vokset fra 8,7 procent i 2016 til nu at udgøre 13,3 procent.

Det viser den seneste analyse fra Gartner.

Læs også: Mægtige AWS buldrer ind i Danmark: Cloud-krigen er på trapperne - det kommer den til at betyde for dig

Markedet vokser hurtigere end AWS

De ekstremt høje vækstrater hos Microsoft betyder også, at softwaregiganten æder sig ind på Amazon Web Services, der ellers har distanceret konkurrenterne gennem flere år.

AWS sidder stadig solidt på over halvdelen af det globale marked, men selskabets markedsandel er nu faldet fra 53,7 procent til 51,8 procent.

Det er også værd at bemærke, at AWS vokser langsommere end det samlede IaaS public cloud-marked, der fortsat vokser med omkring 30 procent om året.

I 2016 voksede markedet 31,4 procent, mens tallet for 2017 er 29,5 procent.

Til sammenligning er AWS' væksrate faldet fra 45,9 procent i 2016 til 25 procent i 2017.

Alibaba, Google og Rackspace har alle højere vækstrater end AWS - omend markedsandelene er væsentligt mindre.

Læs også: Amazons kæmpe cloud-forretning åbner i Danmark: Her er selskabets planer med AWS i Danmark

Gartner-analysen understreger dog underordnet, at AWS bliver så godt som umulig at fange som markedsleder på IaaS public cloud-markedet.

AWS sidder på en større markedsandel end alle konkurrenter til sammen, og omsætningen er nu vokset til svimlende 12,22 milliarder dollar, svarende til omkring 78 milliarder kroner.

Det samlede marked udgør 23,80 milliarder dollar, hvilket er lidt over 150 milliarder kroner.

Du kan læse mere om, hvordan Microsoft vil udkæmpe cloud-krigen med AWS i Danmark her: Microsoft gør klar til krig mod AWS i Danmark: Sådan vil selskabet måle sin succes i cloud-kampen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS