Eksplosiv cloud-udvikling: Så meget vil markedet vokse i løbet af det kommende år

Cloud-markedet oplever eksplosiv vækst i disse år. Og den hastige udvikling kommer til at fortsætte. Det vurderer analysevirksomheden Gartner.

Artikel top billede

Horder af virksomheder søger i disse år mod skyen.

Det er ingen hemmelighed. Og udviklingen lader sig også tydeligt måle, kan man se, når man betragter, hvordan markedet udvikler sig.

Allerede sidste år spåede Gartner, at markedet i år ville vokse med 21 procent, og den vilde udvikling fortsætter.

Læs mere her: TDC satser stort på cloud computing: "Cloud skal udgøre en betragtelig del af forretningen fremadrettet"

Analysevirksomheden har kigget sine forudsigelser for fremtiden og cloud-prognosen ser lys ud.

Gartner skriver således i sit varsel for de kommede år, at markedet bliver ved med at stige.

Næste år vil markedet i følge Gartner stige med 17.3 procent til en samlet værdi på 206,2 milliarder dollar.

Det er dog blot det første skridt på vejen. Frem mod 2021 vil markedets værdi forøges til 278 milliarder dollar, så der bliver noget af slås om for leverandørerne, der allerede i dag ivrigt høster kunder blandt de mange cloud-parate.

Læs mere her: Her er historien bag TDC's cloud-komet Cloudeon: Det hele begyndte med en stor aftale med Coop - og siden er det gået over stok og sten

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S