Nedtur på kryptovaluta-markedet rammer tidligere Mærsk-folks finansieringsplaner

De store fald i markedet for kryptovaluta er gået hårdt ud over tidligere Mærsk-chef, Peter Ludvigsens virksomhed Blockshipping, der havde håbet på at skrabe flere penge sammen gennem sin egen digitale valuta.

Artikel top billede

2018 har været et dårligt år for investorerne i kryptovaluta. Og det er gået ud over tidligere Mærsk-chef Peter Ludvigsens virksomhed Blockshipping.

Det skriver Børsen.

Ifølge erhvervsmediet har selskabet nemlig kun formået at samle 16 millioner kroner sammen på at udstede sin egen kryptovaluta, Container Crypto Currency (CCC), selvom man skulle have brugt 150 millioner kroner på at få sat turbo på forretningen.

"Vi er blevet meget hårdt ramt af de voldsomme fald, der har været i kryptovalutaerne. Det betyder, at vi har udskudt lukningen af vores ICO til senere på året," siger administrerende direktør, Peter Ludvigsen, til Børsen.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

Markedet for kryptovaluta har nemlig haft et særdeles hårdt år, efter store fald i de fleste valutaer.

Flere hackerangreb og de såkaldte krypto-jackere har også været med til at udhule markedet for de digitale valutaer.

Læs mere her: Hackerangreb udhuler markedet for kryptovaluta med 291 milliarder

Usikkerheden omkring de forskellige krypto-valutaer har også fået flere finansfolk til at advare mod at investere i en af de digitale valutaer.

Jyske Bank-chef Anders Dam har tidligere over for Finanswatch betegnet den mest kendte kryptovaluta, Bitcoin, som en “uigennemskuelig, avanceret udgave af en Christiania-mønt.”

Blockshipping er nu, ifølge Børsen, gået på jagt efter eksterne investorer hos forskellige venturefonde.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S