Nedtur på kryptovaluta-markedet rammer tidligere Mærsk-folks finansieringsplaner

De store fald i markedet for kryptovaluta er gået hårdt ud over tidligere Mærsk-chef, Peter Ludvigsens virksomhed Blockshipping, der havde håbet på at skrabe flere penge sammen gennem sin egen digitale valuta.

Artikel top billede

2018 har været et dårligt år for investorerne i kryptovaluta. Og det er gået ud over tidligere Mærsk-chef Peter Ludvigsens virksomhed Blockshipping.

Det skriver Børsen.

Ifølge erhvervsmediet har selskabet nemlig kun formået at samle 16 millioner kroner sammen på at udstede sin egen kryptovaluta, Container Crypto Currency (CCC), selvom man skulle have brugt 150 millioner kroner på at få sat turbo på forretningen.

"Vi er blevet meget hårdt ramt af de voldsomme fald, der har været i kryptovalutaerne. Det betyder, at vi har udskudt lukningen af vores ICO til senere på året," siger administrerende direktør, Peter Ludvigsen, til Børsen.

Læs også: Cryptojacking er hackernes nye yndlingsværktøj: Sådan overtager de din computer og misbruger den til at udvinde kryptovaluer

Markedet for kryptovaluta har nemlig haft et særdeles hårdt år, efter store fald i de fleste valutaer.

Flere hackerangreb og de såkaldte krypto-jackere har også været med til at udhule markedet for de digitale valutaer.

Læs mere her: Hackerangreb udhuler markedet for kryptovaluta med 291 milliarder

Usikkerheden omkring de forskellige krypto-valutaer har også fået flere finansfolk til at advare mod at investere i en af de digitale valutaer.

Jyske Bank-chef Anders Dam har tidligere over for Finanswatch betegnet den mest kendte kryptovaluta, Bitcoin, som en “uigennemskuelig, avanceret udgave af en Christiania-mønt.”

Blockshipping er nu, ifølge Børsen, gået på jagt efter eksterne investorer hos forskellige venturefonde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S