TDC’s gæld vokset med 14 milliarder kroner på blot et halvt år

TDC’s gæld er siden nytår vokset med 14,1 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC’s gæld er siden nytår vokset med hele 14,1 milliarder kroner.

Det fremgår af selskabets netop offentliggjorte halvårsrapport, hvor man kan se, at selskabets rentebærende gæld nu er på 36,9 milliarder kroner.

Ved årsskiftet var den på 22,8 milliarder kroner.

Grunden er salget af TDC til pensionskasse-konsortiet DK Telekommunikation med ATP, PFA, PKA og australske Macquarie i CCC.

I forbindelse med købet forfaldt TDC’s gamle gæld, og der blev optaget ny gæld, fortæller finansdirektør Stig Pastwa til ITWatch.

Ifølge ham har de nye ejere valgt at køre med en højere gearing - altså gæld i forhold til drifstoverskuddet - end tidligere.

"I princippet kunne vi også som børsnoteret selskab have optaget yderligere gæld. Nu har ejerne sagt, at de vil lægge os op på en højere gearing, og vores nuværende ejerstruktur kan bedre håndtere det end en børsnoteret ejerstruktur. Vi skal betale renter, men vi har også rum til at lave ganske store investringer nu og i fremtiden,” siger Stig Pastwa til mediet.

Det fremgår af halvårsregnskabet, at TDC i første halvår kom ud med overskud før skat og afskrivninger - EBITDA - på godt fire milliarder kroner.

De nye TDC-ejere har tidligere meldt ud, at de planlægger at investere massivt i netværksinfrastruktur herhjemme, hvilket ifølge selskabet vil ‘resultere i en væsentlig opgradering af både mobil og bredbåndsdækningen i Danmark.’

Det kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd.

I sommer kom det frem, at pensionskasserne har mere end fordoblet selskabets gæld til omkring 50 milliarder og tredoblet renteomkostningerne til 2,2 milliarder kroner om året.

Det kan du læse mere om her: TDC's nye ejere har forgældet TDC til op over begge ører - kan ramme investeringsplaner.

Du finder TDC’s helt nye regnskab her.

Læs også: TDC fortsætter med at jorde konkurrenterne i den danske mobilkrig: Så mange nye mobilkunder har selskabet hentet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S