TDC’s gæld vokset med 14 milliarder kroner på blot et halvt år

TDC’s gæld er siden nytår vokset med 14,1 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC’s gæld er siden nytår vokset med hele 14,1 milliarder kroner.

Det fremgår af selskabets netop offentliggjorte halvårsrapport, hvor man kan se, at selskabets rentebærende gæld nu er på 36,9 milliarder kroner.

Ved årsskiftet var den på 22,8 milliarder kroner.

Grunden er salget af TDC til pensionskasse-konsortiet DK Telekommunikation med ATP, PFA, PKA og australske Macquarie i CCC.

I forbindelse med købet forfaldt TDC’s gamle gæld, og der blev optaget ny gæld, fortæller finansdirektør Stig Pastwa til ITWatch.

Ifølge ham har de nye ejere valgt at køre med en højere gearing - altså gæld i forhold til drifstoverskuddet - end tidligere.

"I princippet kunne vi også som børsnoteret selskab have optaget yderligere gæld. Nu har ejerne sagt, at de vil lægge os op på en højere gearing, og vores nuværende ejerstruktur kan bedre håndtere det end en børsnoteret ejerstruktur. Vi skal betale renter, men vi har også rum til at lave ganske store investringer nu og i fremtiden,” siger Stig Pastwa til mediet.

Det fremgår af halvårsregnskabet, at TDC i første halvår kom ud med overskud før skat og afskrivninger - EBITDA - på godt fire milliarder kroner.

De nye TDC-ejere har tidligere meldt ud, at de planlægger at investere massivt i netværksinfrastruktur herhjemme, hvilket ifølge selskabet vil ‘resultere i en væsentlig opgradering af både mobil og bredbåndsdækningen i Danmark.’

Det kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd.

I sommer kom det frem, at pensionskasserne har mere end fordoblet selskabets gæld til omkring 50 milliarder og tredoblet renteomkostningerne til 2,2 milliarder kroner om året.

Det kan du læse mere om her: TDC's nye ejere har forgældet TDC til op over begge ører - kan ramme investeringsplaner.

Du finder TDC’s helt nye regnskab her.

Læs også: TDC fortsætter med at jorde konkurrenterne i den danske mobilkrig: Så mange nye mobilkunder har selskabet hentet.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S