TDC’s gæld vokset med 14 milliarder kroner på blot et halvt år

TDC’s gæld er siden nytår vokset med 14,1 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC’s gæld er siden nytår vokset med hele 14,1 milliarder kroner.

Det fremgår af selskabets netop offentliggjorte halvårsrapport, hvor man kan se, at selskabets rentebærende gæld nu er på 36,9 milliarder kroner.

Ved årsskiftet var den på 22,8 milliarder kroner.

Grunden er salget af TDC til pensionskasse-konsortiet DK Telekommunikation med ATP, PFA, PKA og australske Macquarie i CCC.

I forbindelse med købet forfaldt TDC’s gamle gæld, og der blev optaget ny gæld, fortæller finansdirektør Stig Pastwa til ITWatch.

Ifølge ham har de nye ejere valgt at køre med en højere gearing - altså gæld i forhold til drifstoverskuddet - end tidligere.

"I princippet kunne vi også som børsnoteret selskab have optaget yderligere gæld. Nu har ejerne sagt, at de vil lægge os op på en højere gearing, og vores nuværende ejerstruktur kan bedre håndtere det end en børsnoteret ejerstruktur. Vi skal betale renter, men vi har også rum til at lave ganske store investringer nu og i fremtiden,” siger Stig Pastwa til mediet.

Det fremgår af halvårsregnskabet, at TDC i første halvår kom ud med overskud før skat og afskrivninger - EBITDA - på godt fire milliarder kroner.

De nye TDC-ejere har tidligere meldt ud, at de planlægger at investere massivt i netværksinfrastruktur herhjemme, hvilket ifølge selskabet vil ‘resultere i en væsentlig opgradering af både mobil og bredbåndsdækningen i Danmark.’

Det kan du læse mere om her: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd.

I sommer kom det frem, at pensionskasserne har mere end fordoblet selskabets gæld til omkring 50 milliarder og tredoblet renteomkostningerne til 2,2 milliarder kroner om året.

Det kan du læse mere om her: TDC's nye ejere har forgældet TDC til op over begge ører - kan ramme investeringsplaner.

Du finder TDC’s helt nye regnskab her.

Læs også: TDC fortsætter med at jorde konkurrenterne i den danske mobilkrig: Så mange nye mobilkunder har selskabet hentet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen