Microsoft erklærer (igen) kodeordet for dødt: Ny service skal kunne logge ind på hundredevis af apps

Endnu engang erklærer Microsoft at kodeordet som vi kender det er færdigt. Det skal vise sig, om den amerikanske gigant skal få ret denne gang.

Artikel top billede

Microsoft afslører i disse dage en række nye produkter og services i forbindelse med it-gigantens Ignite konference i USA.

På konferencen løfter Microsoft sløret for nogle af selskabets kommende produkter og nye services, der blandt andet tæller større investeringer inden for AI og nye planer for Microsoft Teams.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Men blandt de nye produkter har it-giganten ifølge Bloomberg også erklæret, at det bliver slutningen på en era med kodeord.

Læs også: Her er seks alvorlige it-sikkerhedsfejl, som mange virksomheder begår

Udtalelsen kommer i forbindelse med, at Microsoft gør det muligt at logge ind på hundredevis af apps gennem Microsofts autentificerings service.

Men ifølge Bloomberg er udtalelsen om at ville gøre op med kordeordet ikke ny.

Bill Gates kom nemlig med en lignede udtalelse i 2004 og her 14 år senere lever kodeordet som bekendt stadig i bedste velgående.

Læs også: Hvad siger du til et password på 64 tegn?

Kodeord er langt fra sikkert

Dengang sagde Bill Gates, at kodeordet var alt for usikkert til at kunne leve op til den sikkerhed, der er nødvendig for at kunne sikre de data som kodeordet gemmer på.

Problematikken er dog ikke blevet mindre rigtig. De seneste uger har vi set flere eksempler på, at usikre kodeord har været årsagen til, at hackere har haft adgang til virksomheders data.

Læs også: Populær ad-blocker ramt af hackerangreb: Har nulstillet alle brugeres passwords

Læs også: Stofa ramt af hackerangreb: Knap 2.000 kunders data lækket

Microsofts CEO, Satya Nadella, forventes senere i dag mandag at præsentere alle de nye tiltag på Ignite konferencen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job