Microsoft erklærer (igen) kodeordet for dødt: Ny service skal kunne logge ind på hundredevis af apps

Endnu engang erklærer Microsoft at kodeordet som vi kender det er færdigt. Det skal vise sig, om den amerikanske gigant skal få ret denne gang.

Artikel top billede

Microsoft afslører i disse dage en række nye produkter og services i forbindelse med it-gigantens Ignite konference i USA.

På konferencen løfter Microsoft sløret for nogle af selskabets kommende produkter og nye services, der blandt andet tæller større investeringer inden for AI og nye planer for Microsoft Teams.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Men blandt de nye produkter har it-giganten ifølge Bloomberg også erklæret, at det bliver slutningen på en era med kodeord.

Læs også: Her er seks alvorlige it-sikkerhedsfejl, som mange virksomheder begår

Udtalelsen kommer i forbindelse med, at Microsoft gør det muligt at logge ind på hundredevis af apps gennem Microsofts autentificerings service.

Men ifølge Bloomberg er udtalelsen om at ville gøre op med kordeordet ikke ny.

Bill Gates kom nemlig med en lignede udtalelse i 2004 og her 14 år senere lever kodeordet som bekendt stadig i bedste velgående.

Læs også: Hvad siger du til et password på 64 tegn?

Kodeord er langt fra sikkert

Dengang sagde Bill Gates, at kodeordet var alt for usikkert til at kunne leve op til den sikkerhed, der er nødvendig for at kunne sikre de data som kodeordet gemmer på.

Problematikken er dog ikke blevet mindre rigtig. De seneste uger har vi set flere eksempler på, at usikre kodeord har været årsagen til, at hackere har haft adgang til virksomheders data.

Læs også: Populær ad-blocker ramt af hackerangreb: Har nulstillet alle brugeres passwords

Læs også: Stofa ramt af hackerangreb: Knap 2.000 kunders data lækket

Microsofts CEO, Satya Nadella, forventes senere i dag mandag at præsentere alle de nye tiltag på Ignite konferencen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg