John Strand: Derfor er frekvens-auktion blevet bremset

Teleanalytiker John Strand tror, at den store frekvensauktion er blevet bremset i sidste øjeblik på grund af konflikt med Bredbåndpuljen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Det har vakt nogen opsigt, at Energistyrelsen tidligere på dagen meddelte, at den i sidste øjeblik afblæste den store auktion over kommende mobilfrekvenser, der ellers var kalendersat til at skulle gå i gang i morgen tirsdag.

Mystikken er stor, og Energistyrelsen vil intet sige om grunden til, at auktionen pludselig udskydes.

Det kan du læse mere om her: Energistyrelsen afblæser pludselig stor dansk frekvensauktion i allersidste øjeblik: Men vil ikke fortælle hvorfor

Nu spekuleres der i, hvad grunden kan være.

Teleanalytiker John Strand mener, at auktionen er blevet bremset, fordi det er gået op for myndighederne, at den er i konflikt med Bredbåndspuljen, fortæller han til ITWatch.

Ifølge ham vil mellem 50.000 og 200.000 danske husstande nemlig være underlagt dækningskrav til frekvensauktionerne og samtidig ligge i områder, der får bredbåndsstøtte via Bredbåndspuljen.

"Man kan ikke give støtte i områder, hvor man samtidig forpligter private selskaber til at udbygge med mobildækning. Det mener jeg ikke, og mit bud er, at det er det, der er kommet i vejen for auktionen," vurderer han.

Også Computerworlds læsere har deres bud på årsagen til, at auktionen pludselig er blevet udskudt.

Blandt andet spekulerer de i, at der er blevet omfattende ændringer i vilkårene, samt at en af de tre mobilselskaber, der vil byde, har trukket sig.

Det kan du læse mere om i debatfeltet under denne artikel: Energistyrelsen afblæser pludselig stor dansk frekvensauktion i allersidste øjeblik: Men vil ikke fortælle hvorfor

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job