John Strand: Derfor er frekvens-auktion blevet bremset

Teleanalytiker John Strand tror, at den store frekvensauktion er blevet bremset i sidste øjeblik på grund af konflikt med Bredbåndpuljen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Det har vakt nogen opsigt, at Energistyrelsen tidligere på dagen meddelte, at den i sidste øjeblik afblæste den store auktion over kommende mobilfrekvenser, der ellers var kalendersat til at skulle gå i gang i morgen tirsdag.

Mystikken er stor, og Energistyrelsen vil intet sige om grunden til, at auktionen pludselig udskydes.

Det kan du læse mere om her: Energistyrelsen afblæser pludselig stor dansk frekvensauktion i allersidste øjeblik: Men vil ikke fortælle hvorfor

Nu spekuleres der i, hvad grunden kan være.

Teleanalytiker John Strand mener, at auktionen er blevet bremset, fordi det er gået op for myndighederne, at den er i konflikt med Bredbåndspuljen, fortæller han til ITWatch.

Ifølge ham vil mellem 50.000 og 200.000 danske husstande nemlig være underlagt dækningskrav til frekvensauktionerne og samtidig ligge i områder, der får bredbåndsstøtte via Bredbåndspuljen.

"Man kan ikke give støtte i områder, hvor man samtidig forpligter private selskaber til at udbygge med mobildækning. Det mener jeg ikke, og mit bud er, at det er det, der er kommet i vejen for auktionen," vurderer han.

Også Computerworlds læsere har deres bud på årsagen til, at auktionen pludselig er blevet udskudt.

Blandt andet spekulerer de i, at der er blevet omfattende ændringer i vilkårene, samt at en af de tre mobilselskaber, der vil byde, har trukket sig.

Det kan du læse mere om i debatfeltet under denne artikel: Energistyrelsen afblæser pludselig stor dansk frekvensauktion i allersidste øjeblik: Men vil ikke fortælle hvorfor

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S