Bankdirektør: Hackere kan komme til at udløse næste finanskrise

Den næste finanskrise kan meget vel blive udløst af hackere, lyder det fra topdirektør for norsk bank. Han mener, at det bliver vigtigt at forebygge, regulere og være på vagt.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Hvis eller når den næste finanskrise indtræder, er det ikke sikkert, at vi kun skal rette kritikken mod finanssektoren og eksotiske swap-lån.

Hackere kan meget vel udløse en ny finanskrise.

Det mener topdirektør i Norges største bank, DNB, i hvert fald.

"Vi har set en række eksempler på begivenheder, der viser, at teknologi og manipulation af teknologi kan være ret uhyggeligt. Blandt andet har vi set nogen være i stand til at hacke sig ind i finanserne hos Bangladesh' centralbank, og nogen er lykkes med at få indflydelse på det amerikanske valg," siger Rune Bjerke.

Læs også: Virksomheder spilder penge på den forkerte it-sikkerhed: “Alt for mange vælger de traditionelle løsninger i stedet for at se på, hvad der giver mest sikkerhed for pengene”

Bankdirektøren frygter, at hacking og manipulation med teknologi kan skyde en ny finanskrise i gang, hvorfor det er positivt, at flere lande for tiden arbejder på reservevaluta.

Det skal fungere som en backup-løsning i tilfælde af at de finansielle systemer falder sammen.

Direktøren fortæller ligeledes, at han mener, at det er et område, der bliver meget vigtigt at "forebygge, regulere og generelt være på vagt."

Derudover vil han dog ikke begive sig ud i at forudse, hvornår næste finanskrise kommer til at indtræde.

Læs også: Sikkerhedsekspert advarer mod dyre sikkerhedsprogrammer: Styrk din it-sikkerhed uden at bruge en krone

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S