Instagram-stiftere siger farvel og tak: Forlader Facebook seks år efter de blev stinkende rige

De to stiftere af Instragram, som Facebook købte for seks år siden, forlader selskabet.

Artikel top billede

De to stiftere af Instagram, Kevin Systrom og Mike Krieger, forlader Facebook.

Det sker seks år efter, at Facebook købte Instagram for en milliard dollar i en handel, der gjorde de to stiftere til særdeles velbjergede herrer.

De to Instagram-stiftere afleverede deres opsigelser mandag - Kevin Systrom Instagrams CEO og Mike Krieger som CTO.

I denne blogpost skriver Kevin Systrom, at de to stiftere vil ‘tage fri i et stykke tid for at udforske vores nysgerrighed og kreativitet igen.’

“Vi er vokset fra at være 13 mennesker til mere end 1.000 mennesker med kontorer overalt i verden, mens vi har udviklet produkter, som anvendes og elskes af mere end en milliard mennesker. Nu er vi klar til næste kapitel,” skriver han.

De to kammerater grundlage Instagram i 2010 - og blot to år efter købte Facebook hele butikken for en milliard dollar.

Spørgsmålet er, om timingen er tilfældig.

I hvert fald peger amerikanske nyhedsmedier på, at de to Instagram-stifteres exit kommer på et tidspunkt, hvor de sociale medier kritiseres for ikke at gøre nok for at beskytte indholdet på tjenesterne mod snageri fra ikke mindst amerikanske efterretningstjenester.

Læs også:

Facebook har tjent mere end 630 milliarder kroner på købet af Instagram

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos