Efter lang ventetid: Frank Rasmussen og Ib Kunøe endelig klar med hemmeligt it-projekt - se deres nye app her

Den kendte telemillionær Frank Rasmussen og Atea-bestyrelsesformand Ib Kunøe er klar med deres nye projekt, som indtil nu har været omgærdet af en del hemmelighedskræmmeri. Nu kan Computerworld løfte sløret for det storstilede it-projekt.

Artikel top billede

Telemillionæren Frank Rasmussen og Atea-bestyrelsesformand Ib Kunøes nye it-projekt Hopper er en app, der skal hjælpe brugerne med at komme lettere gennem trafikken.

Projektet har været omgærdet af stor mystik siden foråret, hvor selskabet blev oprettet.

Her beskrev Computerworld, at Frank Rasmussen skulle være direktør i Hopper.

Han er kendt for blandt andet at have stået bag selskaber som Telmore, Bibob og Justfone, som senere skiftede navn til CubeIO.

Ib Kunøe ejer 100 procent af selskabets gennem it-milliadærens holdningselskab, Consolidated Holdings A/S, men parterne har indtil videre ikke ville fortælle nærmere om, hvad virksomheden, der holder til i Herlev uden for København, har skullet levere.

Men det kan Computerworld nu løfte sløret for.

Læs også: Frank Rasmussen bliver direktør for it-projekt med Ib Kunøe

Ny trafik-app skal navigere brugerne uden om fartkontroller

Hopper har selv på LinkedIn beskrevet sig som en "en samfundsbevidst startup med det formål at forbedre personlig transport med fokus på miljøvenlige løsninger og en overlegen brugeroplevelse."

Computerworld kan nu fortælle, at Hopper er en trafik-app, der ved hjælp af en særlig algoritme skal guide brugerne uden om fartkontroller, trafikkøer og vejarbejde.

Appen alarmerer brugerne, når de kommer i nærheden af en fartkontrol.

Ifølge Computerworlds oplysninger vil Hopper i sin markedsføring slå på, at appen i modsætning til de allerede eksisterende løsninger på markedet kun alarmerer brugerne, når der er fartkontroller på netop det vejstykke, som brugererne kører på.

Alarmeringerne sker ved hjælp af en "radar-funktion", der skal give så nøjagtige meldinger, at brugerne vil blive alarmeret visuelt og via lyd cirka 1.100 meter i forvejen, når de nærmer sig en fartkontrol.

Hopper-appen fungerer ved, at brugerne selv kan indmelde nye fartkontroller, når de bliver opmærksomme på dem.

Det er planen, at trafik-appen løbende skal forbedres med nye features i takt med, at brugerne giver feedback.

Appen er gratis de første 30 dage, men kan herefter opgraderes til et såkaldt pro-abonnement.

Læs også: Kendt dansk telemillionær skifter job: Går ind i nyt it-projekt i samarbejde med Ib Kunøe

De første brugere er begejstrede

Appen er allerede tilgængelig via Google Play, mens appen endnu ikke er dukket op i Apples App-store.

At bedømme ud fra anmeldelserne er de første brugere begejstrede, for den nye app, som har sloganet "Gør turen mere happy."

Kun to brugere har anmeldt appen, men begge brugere har givet den fem stjerner, hvilker svarer til topkarakteren i Google Play-butikken.

Computerworld har flere gange forsøgt at få et interview med Frank Rasmussen, men han ønsker at vente med at udtale sig om projektet til et senere tidspunkt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job