Efter lang ventetid: Frank Rasmussen og Ib Kunøe endelig klar med hemmeligt it-projekt - se deres nye app her

Den kendte telemillionær Frank Rasmussen og Atea-bestyrelsesformand Ib Kunøe er klar med deres nye projekt, som indtil nu har været omgærdet af en del hemmelighedskræmmeri. Nu kan Computerworld løfte sløret for det storstilede it-projekt.

Artikel top billede

Telemillionæren Frank Rasmussen og Atea-bestyrelsesformand Ib Kunøes nye it-projekt Hopper er en app, der skal hjælpe brugerne med at komme lettere gennem trafikken.

Projektet har været omgærdet af stor mystik siden foråret, hvor selskabet blev oprettet.

Her beskrev Computerworld, at Frank Rasmussen skulle være direktør i Hopper.

Han er kendt for blandt andet at have stået bag selskaber som Telmore, Bibob og Justfone, som senere skiftede navn til CubeIO.

Ib Kunøe ejer 100 procent af selskabets gennem it-milliadærens holdningselskab, Consolidated Holdings A/S, men parterne har indtil videre ikke ville fortælle nærmere om, hvad virksomheden, der holder til i Herlev uden for København, har skullet levere.

Men det kan Computerworld nu løfte sløret for.

Læs også: Frank Rasmussen bliver direktør for it-projekt med Ib Kunøe

Ny trafik-app skal navigere brugerne uden om fartkontroller

Hopper har selv på LinkedIn beskrevet sig som en "en samfundsbevidst startup med det formål at forbedre personlig transport med fokus på miljøvenlige løsninger og en overlegen brugeroplevelse."

Computerworld kan nu fortælle, at Hopper er en trafik-app, der ved hjælp af en særlig algoritme skal guide brugerne uden om fartkontroller, trafikkøer og vejarbejde.

Appen alarmerer brugerne, når de kommer i nærheden af en fartkontrol.

Ifølge Computerworlds oplysninger vil Hopper i sin markedsføring slå på, at appen i modsætning til de allerede eksisterende løsninger på markedet kun alarmerer brugerne, når der er fartkontroller på netop det vejstykke, som brugererne kører på.

Alarmeringerne sker ved hjælp af en "radar-funktion", der skal give så nøjagtige meldinger, at brugerne vil blive alarmeret visuelt og via lyd cirka 1.100 meter i forvejen, når de nærmer sig en fartkontrol.

Hopper-appen fungerer ved, at brugerne selv kan indmelde nye fartkontroller, når de bliver opmærksomme på dem.

Det er planen, at trafik-appen løbende skal forbedres med nye features i takt med, at brugerne giver feedback.

Appen er gratis de første 30 dage, men kan herefter opgraderes til et såkaldt pro-abonnement.

Læs også: Kendt dansk telemillionær skifter job: Går ind i nyt it-projekt i samarbejde med Ib Kunøe

De første brugere er begejstrede

Appen er allerede tilgængelig via Google Play, mens appen endnu ikke er dukket op i Apples App-store.

At bedømme ud fra anmeldelserne er de første brugere begejstrede, for den nye app, som har sloganet "Gør turen mere happy."

Kun to brugere har anmeldt appen, men begge brugere har givet den fem stjerner, hvilker svarer til topkarakteren i Google Play-butikken.

Computerworld har flere gange forsøgt at få et interview med Frank Rasmussen, men han ønsker at vente med at udtale sig om projektet til et senere tidspunkt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S