"Intet beskriver de seneste 15 års forandringer bedre end den måde, som datacentrene har udviklet sig på"

"Intet beskriver de seneste 15 års forandringer bedre end den måde, som datacentrene har udviklet sig på"

Artikel top billede

Foto: Microsoft (Foto: Micosoft)

For 15 år siden indtog jeg så rollen som CIO for Microsoft. Det er et af de bedste job, jeg har haft i min karriere.

Når jeg kigger tilbage på de 15 år, så er det fantastisk at se, hvor meget tingene har ændret sig. For 15 år siden var vores primære datacenter Bygning 11 på Microsoft Campus.

Mit kontor var i samme bygning, og jeg kunne gå ned ad trappen og ind i det selvsamme datacenter.

Hvis jeg kigger på de seneste 15 år og betragter, hvordan tingene har ændret sig, så tror jeg ikke, at noget beskriver de seneste 15 års forandring bedre end den måde, som datacentrene har udviklet sig på.

I dag tænker mange på at gøre sig uafhængig af deres datacentre og ikke have noget datacenter overhovedet.

Og her hos Microsoft bygger vi i dag de her mega monster-datacentre rundt omkring i verden, og vi har sågar placeret et af dem i havet.

Hvis man kigger på den evolution de seneste 15 år, så er det fantastisk at se, hvad der er på vej.

Ron Markezich
Corporate vice president for Microsoft 365 Commercial

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS