Devoteam i stort opkøb: Fordobler antallet af medarbejdere

Konsulenthuset Devoteam er ude i et stort opkøb, der fordobler medarbejderstaben i Danmark. Det er det svenske selskab Jayway, der bliver en del af den danske virksomhed.

Artikel top billede

Fra venstre: Søren B. Sørensen (viceadministrerende partner hos Devoteam, Philip Kron (group CEO for Jayway), Søren Nielsen (administrerende partner i Devoteam) og Lars Cimber (studio lead i Danmark).

Virksomheden Devosteam skal nu mere end at rådgive virksomheder om digital tranformation. Selskabet køber nemlig det svenske softwareselskab Jayway.

Det oplyser Devoteam.

Og det er netop behovet for at kunne tilbyde kunderne mere end bare rådgivning der er baggrunden for opkøbet.

“Vi har manglet evnen til at kunne demonstrere de konkrete muligheder inden for den digitale verden og hurtigt få etableret digitale løsninger. Det kræver, at vi udvider vores kompetencer og discipliner, og det har vi nu gjort,” lyder det fra Søren B. Sørensen, viceadministrerende partner Devoteam, i en pressemeddelelse.

Opkøbet er tilsyneladende heller ikke nogen lille investering.

Jayway har nemlig i dag 240 medarbejdere og dermed fordobler Devoteam antallet af medarbejdere efter opkøbet.

Navneskift på vej

Opkøbet træder i kraft fra 5. oktober i år, men opkøbet betyder ikke, at Jayway bliver lagt under Devoteam.

I stedet skifter selskabet navn til Jayway by Devoteam.

“Jayway har en kreativ tech-kultur, som virkelig dygtige og kompetente folk flokkes til. Vores ønske og intention er at udvikle os sammen uden at give køb på vores respektive værdier,” lyder det fra Devoteam i pressemeddelelsen.

Med opkøbet kommer Devoteam samtidig ind på det svenske marked, hvor det danske konsulentfirma ikke er til stede i dag.

Selskabet oplyser ikke, hvad prisen har været for den svenske softwarevirksomhed.

Devoteam oplyser til gengæld at man med opkøbet forventer at kunne øge omsætningen i Skandinavien til 150 millioner euro, eller omkring 1,1 milliard kroner.

I dag har Devoteam en omsætning på 80 millioner euro.

Det svarer til knap 600 millioner kroner.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune