Google og Unity indgår partnerskab om kunstig intelligens

Googles DeepMind og Unity har netop annonceret et partnerskab, der skal presse AI-udviklingen. Her er hvad Unity skal hjælpe Google med.

Artikel top billede

Googles AI-virksomhed, DeepMind, og danske Unity har netop annonceret et partnerskab. Unity skal stå bag det testmiljø, hvor DeepMinds AI-forskere i fremtiden kan boltre sig.

"Forskere hos DeepMind prøver at løse enorme AI-problemer, og Unity forsyner dem med en løsning i forhold til at lave komplekse virtuelle miljøer, der vil gøre det muligt at udvikle algoritmer, der kan lære at løse komplekse opgaver i forskellige miljøer," udtaler Danny Lange, vicepræsident for machine learning og AI hos Unity i en meddelelse.

"Vi mener, at AIs fremtid bliver smedet af stadig mere sofistikerede interaktioner mellem menneske og maskine, og Unity er stolt over at være den motor, der muliggør disse interaktioner."

Det skriver Zdnet.

Unity skal mere præcist levere motoren til virtuelle testmiljøer, hvor såkaldte AI-agenter (autonome enheder) kan blive testet af DeepMind. Det arbejde skal især lede til fremskridt inden for bil- og produktionsindustrien.

Læs også: Markedet for AI eksploderer: Så mange milliarder bliver der brugt på løsninger baseret på kunstig intelligens

DeepMind blev købt af Google i 2014, og er i dag en af de førende virksomheden inden for udvikling og forskning i AI. Virksomhedens forskere har blandt andet lagt navn til over 200 peer-reviewed artikler, herunder artikler i tidsskrifter som Nature og Science.

Udfordringerne ved at teste de såkaldte intelligente agenter, er alle de forhold, som eksempelvis en autonom bil, kan komme til at møde i den virkelige verden. Det er netop her, at simulerede miljøer, som Unity altså skal være med til at bygge, kan bidrage til tests og udvikling af AI-agenter.

Unity har etableret sig som udviklingstandarden, når det kommer til 3D-spil. Ifølge Unity selv, står virksomhedens motor bag 60 procent af alt AR/VR-indhold og 50 procent af alle mobile spil på verdensplan.

Netop spilbaggrunden er noget, som DeepMind allerede gør brug af.

"Spil og simuleringer har været en central del af DeepMinds forskningsprogram fra begyndelsen, og denne tilgang har allerede ført til betydeligt gennembrud i AI-forskning, siger Demis Hassabis, medstifter og direktør hos DeepMind.

Læs også: Er du klar til for alvor at sigte efter AI? Her har du fire spørgsmål til et (hårdt) reality check af din virksomhed

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S