"De dygtige dataloger er alle ansat, inden de er færdige med studiet, og det giver nogle udfordringer, da vi skal tidligt ud og spotte de rette talenter"

"Vi lægger mange kræfter i rekrutteringsarbejdet, for ellers glider kandidaterne fra os, og du kan ikke bare lige gå ud og hente en ny datalog ind i dag."

Artikel top billede

Den største udfordring for os er uden tvivl rekruttering af dygtige forretnings- og it-folk.

Det er lidt nemmere med forretningskompetencer. Ofte kan vi få dygtige folk fra revisionsbranchen.

Men en dygtig datalog kan du nærmest ikke få fat på i dag. De er alle ansat, inden de er færdige med studiet, og det giver nogle udfordringer, da vi skal tidligt ud og spotte de rette talenter.

De fleste, vi ansætter, har været hos os nogle år som studentermedhjælpere, og vi er generelt i tæt dialog med universiteterne.

Vi lægger mange kræfter i rekrutteringsarbejdet, for ellers glider kandidaterne fra os, og du kan ikke bare lige gå ud og hente en ny datalog ind i dag.

Jeg tror ikke, at der er nogen hurtig løsning. Det gælder om at opbygge nogle gode rammer for medarbejderne og tilbyde et spændende miljø at være en del af, hvilket er noget vi høj grad arbejder med internt i virksomheden.

Vi danner rammerne for et godt fællesskab og en atmosfære, hvor vores medarbejdere godt kan lide at være. Og så skal vi selvfølgelig være der, hvor kandidaterne er. Vi skal være utroligt opsøgende. For os er dette nogle af grundstenene i et succesfuldt rekrutteringsarbejde.

Esben Duedahl, direktør hos BI-huset Solitwork.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S