Søren Pind skal være cyber-sherif i it-sikkerhedsbranchen: Har fået nok af bureaukrati

Den tidligere toppolitiker Søren Pind (V) skal nu være en del af it-sikkerhedsbranchen.

Artikel top billede

Den tidligere minister og toppolitiker Søren Pind (V) har fået et nyt job i it-sikkerhedsbranchen.

Det oplyser DR.dk, der skriver, at den tidligere justitsminister nu skal være "cyber-sherif."

Ifølge DR er Søren Pind fra 1. oktober blevet partner og ansat i it-sikkerhedsfirmaet Langkjaer Cyber Defence, der er en blot et år gammel virksomhed, der er stiftet tidligere it-sikkerhedsspecialister fra Forsvaret.

”Når vi vil være et førende digitalt samfund, kræver det, at vi er sikkerhedsbevidste. Det er mange danske virksomheder ikke tilstrækkeligt,” siger Søren Pind til DR.dk.

Træt af bureakrati

Søren Pinds har gennem tiden haft en række forskellige ministerposter, og den seneste post var som uddannelses- og forskningsminister. Den post fratrådte han tilbage i maj, da han valgte helt at forlade dansk politik.

I interviewet med DR oplyser Søren Pind at han er blevet træt af bureaukrati, og han med det nye job ønsker at jagte en iværksætterdrøm.

Da Søren Pind stoppede som uddannelses- og forskningsminister blev hans post overtaget af den tidligere it-iværksætterTommy Ahlers (V).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job