Søren Pind skal være cyber-sherif i it-sikkerhedsbranchen: Har fået nok af bureaukrati

Den tidligere toppolitiker Søren Pind (V) skal nu være en del af it-sikkerhedsbranchen.

Artikel top billede

Den tidligere minister og toppolitiker Søren Pind (V) har fået et nyt job i it-sikkerhedsbranchen.

Det oplyser DR.dk, der skriver, at den tidligere justitsminister nu skal være "cyber-sherif."

Ifølge DR er Søren Pind fra 1. oktober blevet partner og ansat i it-sikkerhedsfirmaet Langkjaer Cyber Defence, der er en blot et år gammel virksomhed, der er stiftet tidligere it-sikkerhedsspecialister fra Forsvaret.

”Når vi vil være et førende digitalt samfund, kræver det, at vi er sikkerhedsbevidste. Det er mange danske virksomheder ikke tilstrækkeligt,” siger Søren Pind til DR.dk.

Træt af bureakrati

Søren Pinds har gennem tiden haft en række forskellige ministerposter, og den seneste post var som uddannelses- og forskningsminister. Den post fratrådte han tilbage i maj, da han valgte helt at forlade dansk politik.

I interviewet med DR oplyser Søren Pind at han er blevet træt af bureaukrati, og han med det nye job ønsker at jagte en iværksætterdrøm.

Da Søren Pind stoppede som uddannelses- og forskningsminister blev hans post overtaget af den tidligere it-iværksætterTommy Ahlers (V).

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S