Søren Pind skal være cyber-sherif i it-sikkerhedsbranchen: Har fået nok af bureaukrati

Den tidligere toppolitiker Søren Pind (V) skal nu være en del af it-sikkerhedsbranchen.

Artikel top billede

Den tidligere minister og toppolitiker Søren Pind (V) har fået et nyt job i it-sikkerhedsbranchen.

Det oplyser DR.dk, der skriver, at den tidligere justitsminister nu skal være "cyber-sherif."

Ifølge DR er Søren Pind fra 1. oktober blevet partner og ansat i it-sikkerhedsfirmaet Langkjaer Cyber Defence, der er en blot et år gammel virksomhed, der er stiftet tidligere it-sikkerhedsspecialister fra Forsvaret.

”Når vi vil være et førende digitalt samfund, kræver det, at vi er sikkerhedsbevidste. Det er mange danske virksomheder ikke tilstrækkeligt,” siger Søren Pind til DR.dk.

Træt af bureakrati

Søren Pinds har gennem tiden haft en række forskellige ministerposter, og den seneste post var som uddannelses- og forskningsminister. Den post fratrådte han tilbage i maj, da han valgte helt at forlade dansk politik.

I interviewet med DR oplyser Søren Pind at han er blevet træt af bureaukrati, og han med det nye job ønsker at jagte en iværksætterdrøm.

Da Søren Pind stoppede som uddannelses- og forskningsminister blev hans post overtaget af den tidligere it-iværksætterTommy Ahlers (V).

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank