Politiet erkender problemer med anmeldelsesportal: “Ellers må man jo printe det ud eller tage det med på en USB-stik og aflevere det fysisk til politiet”

Portalen til at anmelde it-kriminalitet til politiet er ikke god nok. Det erkender politiet, der regner med at have en ny portal klar ved udgangen af 2018.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Mulighederne for at anmelde it-kriminalitet er ikke gode nok i dag. Så klar er meldingen fra politet selv, der er klar med en ny anmeldelsesportal inden 2019.

Det sker efter, at Computerworld har fortalt, hvordan it-chef i Aarhus Businesss College, Thomas Friis Poulsen, er utilfreds med, at han ikke kan aflevere logfiler til politiet efter et hack.

Det kan du læse mere om her: It-chef Thomas Friis Poulsen har forgæves forsøgt at anmelde hack til politiet: "Det her gider jeg simpelthen ikke igen. Det er en fornærmelse mod den viden, jeg har."

Kritikken får opbakning fra formanden for Rådet for Digital Sikkerhed, Henning Mortensen, der også undrer sig over, at man ikke kan vedhæfte filer på en sikker måde.

Niels Denny Sørensen, der er operativ chef hos NC3, Rigspolitiets enhed mod cyberkriminalitet, erkender

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse