Nu kan du selv bestemme, hvordan din Netflix-film skal ende

Fremover bestemmer du selv, hvordan din Netflix-film skal udvikle sig. Black Mirror bliver en af de serier, hvor du som seer kan bestemme, hvordan slutningen skal være.

Artikel top billede

Er du typen, der græder, når prinsen endelig får sin prinsesse i slutningen af filmen, eller foretrækker du i stedet, at helten bliver skudt?

I fremtiden får du selv lov til at bestemme, hvordan din film eller tv-serie på Netflix skal ende.

Netflix er ved at udvikle en række 'specials', der lader det være op til seerne at bestemme, hvordan historien i de pågældende film og tv-serier skal udvikle sig.

Læs også: Lyssky hjemmeside videresælger din Netflix-konto med 90 procent rabat

Og selskabet forventer allerede at kunne præsentere det første af de nye projekter inden nytår.

Det skriver Bloomberg.

Black Mirror bliver inkluderet

Netflix har tidligere stået bag programmet Puss in Book, hvor seerne kunne vælge mellem forskellige slutninger.

Det er planen, at en episode af Netflixs populære sci-fi-serie Black Mirror vil blive inkluderet i projektet.

Læs også: Netflix er blevet en jungle af halvdårlige serier: Så meget er brugeranmeldelserne dykket

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS