Verdens to største blockchain-grupper slår sig sammen

Verdens to nok største enterprise-blockchain-sammenslutninger slår sig sammen. Nu venter stort fremstød rettet mod erhvervslivet.

Artikel top billede

Verdens to nok største blockchain-sammenslutninger slår sig sammen med henblik på i samlet flok for alvor at skubbe blockchain-teknologien ud i erhvervslivet.

Konkret slår de de to sammenslutninger - The Enterprise Ethereum Alliance og Hypeledger - sig sammen ved at melde sig ind i hinandens sammenslutning.

The Enterprise Ethereum Alliance fokuserer i dag på at skabe og fremme blockchain-standarder, mens Hyperledger er en open source-sammenslutning i regi af The Linux Foundation.

Ifølge de to sammenslutninger skal fællesskabet munde ud i en samarbejdsplatform baseret på open source og faste standarder, som kan anvendes på tværs af mange forskellige platforme.

Denne platform skal nemt kunne samles op af erhvervslivet, og hele målet er da også at sætte skub i erhvervslivets brug af blockchain.

The Enterprise Ethereum Alliance bygger på den såkaldte Ethereum Virtual Machine, som udviklere kan anvende til at bygge applikationer med eksisterende sprog som JavaScript og Python.

Læs også:

Derfor bør du som CIO holde dig langt væk fra blockchain

Blockchain er de etablerede virksomheders beskyttelse mod disruption: ”Gør ingenting” er ikke en mulighed

Mærsk og IBM's blockchain-projekt har nu været på prøve i 12 måneder: Her er resultaterne

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub