Snart kan det blive nemmere at skaffe it-arbejdskraft: Regeringen klar til at åbne for arbejdskraft fra bestemte lande

Regeringen vil gøre det nemmere for danske virksomheder at skaffe medarbejdere fra udlandet. Nyt udspil på trapperne.

Artikel top billede

Regeringen vil gøre det nemmere for danske virksomheder at skaffe medarbejdere fra bestemte lande, som Danmark i forvejen samarbejder med.

Det sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i sin åbningstale i Folketinget, som han netop har afholdt.

“Danske virksomheder skal have den kvalificerede arbejdskraft, de mangler – uden at vi åbner døren for dem, vi ikke har brug for,” sagde statsministeren.
Ifølge ham vil regeringen imorgen onsdag præsentere et udspil på området, der skal ‘gøre det lettere at tiltrække medarbejdere fra lande, som vi i forvejen har stærke økonomiske bånd til. Som USA, Canada, Singapore, Japan,” sagde han.

“Vi skal give virksomhederne ordentlige vilkår. De skal ansætte medarbejdere på gode vilkår. Regeringen har længe forsøgt at få opbakning til at ændre reglerne. Uden held. Nu forsøger vi igen med inddragelse af arbejdsmarkedets parter, som heller ikke ønsker unødigt bøvl,” sagde Lars Løkke Rasmussen.

Han pegede på, at det danske fællesskab ikke bliver “svækket af at få dygtig hjælp udefra.”

Muligheden for at tiltrække og ansætte it-folk har længe været på agendaen i den danske it-branche, der i meget høj grad mangler højt-kvalificerede medarbejdere.

Det gælder både de store og veletablerede virksomheder samt de små og innovative iværksætter-virksomheder, som længe har frygtet at tabe kampen om de udenlandske it-talenter til andre lande.

Danmark har tidligere etableret tre særordninger for at få udenlandsk arbejdskraft til Danmark, nemlig beløbsordningen, positivlisten og forskerordningen.

Alligevel har man kun set en stigning i antallet af folk fra tredjeverdens-lande, der er kommet til Danmark for at arbejde.

Regeringens iværksætterpanel præsenterede i sommer dets anbefalinger til regeringen.

Dem finder du her.

Samtidig meddelte udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg i sommer, at regeringen var i 'fuld gang' med at gennemgå 'alle regler' for rekruttering af udenlandsk arbejdskraft.

Det kan du læse mere om her: Nu skal det være lettere at hyre udenlandsk arbejdskraft: Politikere klar til at løse en af it-branchens klemmer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network