Snart kan det blive nemmere at skaffe it-arbejdskraft: Regeringen klar til at åbne for arbejdskraft fra bestemte lande

Regeringen vil gøre det nemmere for danske virksomheder at skaffe medarbejdere fra udlandet. Nyt udspil på trapperne.

Artikel top billede

Regeringen vil gøre det nemmere for danske virksomheder at skaffe medarbejdere fra bestemte lande, som Danmark i forvejen samarbejder med.

Det sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i sin åbningstale i Folketinget, som han netop har afholdt.

“Danske virksomheder skal have den kvalificerede arbejdskraft, de mangler – uden at vi åbner døren for dem, vi ikke har brug for,” sagde statsministeren.
Ifølge ham vil regeringen imorgen onsdag præsentere et udspil på området, der skal ‘gøre det lettere at tiltrække medarbejdere fra lande, som vi i forvejen har stærke økonomiske bånd til. Som USA, Canada, Singapore, Japan,” sagde han.

“Vi skal give virksomhederne ordentlige vilkår. De skal ansætte medarbejdere på gode vilkår. Regeringen har længe forsøgt at få opbakning til at ændre reglerne. Uden held. Nu forsøger vi igen med inddragelse af arbejdsmarkedets parter, som heller ikke ønsker unødigt bøvl,” sagde Lars Løkke Rasmussen.

Han pegede på, at det danske fællesskab ikke bliver “svækket af at få dygtig hjælp udefra.”

Muligheden for at tiltrække og ansætte it-folk har længe været på agendaen i den danske it-branche, der i meget høj grad mangler højt-kvalificerede medarbejdere.

Det gælder både de store og veletablerede virksomheder samt de små og innovative iværksætter-virksomheder, som længe har frygtet at tabe kampen om de udenlandske it-talenter til andre lande.

Danmark har tidligere etableret tre særordninger for at få udenlandsk arbejdskraft til Danmark, nemlig beløbsordningen, positivlisten og forskerordningen.

Alligevel har man kun set en stigning i antallet af folk fra tredjeverdens-lande, der er kommet til Danmark for at arbejde.

Regeringens iværksætterpanel præsenterede i sommer dets anbefalinger til regeringen.

Dem finder du her.

Samtidig meddelte udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg i sommer, at regeringen var i 'fuld gang' med at gennemgå 'alle regler' for rekruttering af udenlandsk arbejdskraft.

Det kan du læse mere om her: Nu skal det være lettere at hyre udenlandsk arbejdskraft: Politikere klar til at løse en af it-branchens klemmer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S