Morgen-briefing: Dansk robotrigmand med i stor investeringspulje / Verizon tænder for 5G / Medie: Lovændring bringer skatte-investering i fare / Dansker i spidsen for Konica Minolta i Norden

Dansk robotrigmand med i stor investeringspulje. Verizon tænder for 5G. Medie: Lovændring bringer skatte-investering i fare. Dansker i spidsen for Konica Minolta i Norden. Amazon hæver mindstelønnen efter pres. Nye kæmpe-fonde baseret på ‘teknologiske megatrends.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Dansk robotrigmand med i stor investeringspulje

Den danske robotrigmand Torben Frigaard Rasmussen - der blev rig på salget af Mobile Industrial Robots for 1,7 milliarder kroner - spiller en central rolle i Business Angel Matching-fonden, hvor han nu lægger 400 millioner kroner på bordet.

Samtidig lægger Vækstfonden og Den Europæiske Investeringsfond 400 millioner kroner, skriver Børsen.

Ifølge avisen regner Torben Frigaard Rasmussen med at investere i otte til 10 virksomheder indenfor fem år. Han har allerede investeret i de to it-virksomheder Servicepos og Accutics.

“Lidt firkantet sagt, så kunne jeg godt selv finde de penge via de salg af virksomheder som jeg har været en del af. Hvis vi kan være med til at facilitere Vækstfonden, skabe mere vækst og skabe flere arbejdspladser, så bliver verden måske et bedre sted at leve – uden at det skal lyde alt for højtflyvende," siger han til avisen.

Læs også: Dansk it-mand får syv milliarder kroner af kapitalfond til opkøb

Verizon tænder for 5G

Amerikanske Verizon har åbnet for det, som selskabet kalder for ‘verdens første kommercielle 5G-netværk’ i en række amerikanske byer.

Det skete med første installation af en række af selskabets såkaldte 5G Home-netværk, som bygger på den åbne 5G TF-netværksstandard, der ifølge selskabet er ‘en næstegenerations bredbåndsforbindelse, som kan dække alle hjørner af et hjem med superhurtig trådløs internetforbindelse.’

Computerworld havde for nylig fat i verdens første rigtige 5G-telefon.

Den kan du se her: Her er klodens første 5G-telefon: Vi har taget et smugkig.

Medie: Lovændring bringer skatte-investering i fare

Overdragelsen af opkrævning af ejendomsskatter fra kommunerne til staten bringer et helt nyt kommunalt skattesystem i fare, skriver Version2.

Systemet, der hedder Ejendomsskatter og Ejendomsbidrag (E&E), blev leveret af DXC i sommer. Men kommunerne kommer altså ikke til at anvende det.

Istedet pågår der nu ifølge mediet forhandlinger mellem KL og skattemyndigheder om overdragelse af systemet, der angiveligt har kostet mellem 150 millioner og 250 millioner kroner.

Dansker i spidsen for Konica Minolta i Norden

Konica Minoltas danske chef, Lars Wørzner, bliver ny chef for selskabets aktiviteter i Norden samt Storbritannien.

Selskabet meddeler, at Lars Wørzner fremover får ‘ansvaret for Konica Minoltas Cluster North, der omfatter de fire nordiske lande samt Storbritannien. Det sker i forlængelse af en succesfuld turnaround i Danmark og senest Sverige,’ som det hedder.

Ifølge selskabet har Lars Wørzner i løbet af fire år ændret den danske forretning fra primært at være print- og kopi-firma til at være strategisk it-samarbejdspartner for en række virksomheder.

“Senest har Coop valgt Konica Minolta som partner og leverandør af Wi-Fi til sine mere end 1.100 butikker. Wi-Fi bliver fundamentet i at gøre butikkerne digitale og skabe nye løsninger til kunderne. Med Coop-samarbejdet må man sige, at vi er lykkedes med denne rejse, uden at sige farvel til vores oprindelige udgangspunkt, hvor vi også har styrket vores position til at være markedsledende på print og kopi. Den transformation skal vi nu videreføre i nordisk og britisk niveau,” lyder det fra Lars Wørzner.

Amazon hæver mindstelønnen efter pres

Amazon hæver mindstelønnen for alle sine 350.000 amerikanske ansatte til 15 dollar i timen. Det svarer til små 100 kroner.

Desuden vil selskabet begynde at arbejde for, at også andre amerikanske virksomheder hæver mindstelønnen.

Amazon er i den seneste tid blevet kritiseret voldsomt for selskabets enorme lønforskelle. På den ene side har selskabet betalt en relativt lav løn til de ansatte. En Amazon-medarbejder tjener i gennemsnit 28.500 dollar om året - 185.000 kroner.

På den anden side har selskabet skovlet penge ind, mens aktiekursen er tordnet op. Stifter og direktør Jeff Bezos er da også en af verdens rigeste mennesker. Han har en formel årsløn på 11 millioner kroner.

Den amerikanske senator Bernie Sanders præsenterede i sidste måned et forslag til en Bezos-lov [‘Bezos act’], hvor han vil beskatte amerikanske virksomheder for den udgift, som det offentlige har på virksomhedernes medarbejdere til sygehus-behandling og offentlig hjælp, eksempelvis food stamps, som mange Amazon-medarbejdere har benyttet sig af.

Nye kæmpe-fonde baseret på ‘teknologiske megatrends

En af verdens største kapitalforvaltere, amerikanske BlackRock, lancerer fire såkaldte tematiske fonde, der er baseret på det, som fonden kalder for teknologiske megatrends.

“Alle fire fonde bygger på megatrends, der betegner økonomiske, sociale, teknologiske og demografiske forandringer i stor skala, som allerede nu påvirker vores dagligdag og forventes at få endnu større betydning i de kommende årtier,” lyder det fra BlackRock.

De fire fonde hedder BGF Future of Transport Fund, BGF Next Generation Technology Fund, BGF FinTech Fund og iShares Digital Security UCITS ETF.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS