Facebook springer ud som hardware-producent: Facebook Portal skal udfordre Amazon Alexa og Google Home

Facebook vil også surfe på smart-display-bølgen. Mød Facebooks ’Portal’.

Artikel top billede

Midt i en ømtålelig tid for selskabet, springer mediegiganten Facebook ud som hardware-producent med en enhed, som skal gøre det enklere at følge med i dit Facebook-liv.

Det skriver Bloomberg.com.

Denne uge løfter selskabet sløret for dets to første ’Portal’-enheder – smartdisplays, der forener et touch-display med mikrofon, højttaler og et webcam som kontaktflader til Facebook-universet.

Den primære funktion med Portal er at fungere som en videochat-enhed i samspil med selskabets Messenger-platform.

Her vil op til seks deltagere kunne video-chatte samtidigt.

Modsat alternativerne fra Google og Amazon kan kameraet i Portal-enhederne zoome ind og ud på deltagerne i videokonversationen i takt med, at forskellige personer taler.

Portal kan stemmestyres via kommandoen ’Hey Portal’, mens det inde i maskinrummet på maskinen er Amazons Alexa-teknologi, der vil genkende og svare på henvendelserne.

Sikkert med Facebooks seneste kontroverser in mente, har selskabet udstyret Portal-enhederne med en klap, der kan dække over det indbyggede web-kamera.

Læs også: Har du hørt om smart display? En helt ny type skærme er på vej til at lave om på dit hjem og dit kontor

Begrænset streaming

Andre oplagte funktioner til Facebooks smart-display såsom streaming af musik og film bliver dog begrænsede af, at Facebook ikke har sikret sig et samarbejde med nøgleaktører indenfor streaming som Netflix, YouTube eller Spotify.

Her er det i stedet Facebooks egen streaming-service ’Facebook Watch,’ der skal tilbyde streaming-indhold til platformen.

Portal-enhederne kommer i to versioner, en kæmpemæssig enhed med 15 tommer display og ledsages af en mindre variant med 10 tommer skærm ombord.

Prisen debuterer ved 199 amerikanske dollar, små 1.300 kroner, for den mindre enhed, mens topmodellen løber op i 349 dollar.

Læs også: Kæmper om at komme ind i dit hjem: Priskrig raser mellem Amazon og Google - kommer Apple også med?

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S