Facebook springer ud som hardware-producent: Facebook Portal skal udfordre Amazon Alexa og Google Home

Facebook vil også surfe på smart-display-bølgen. Mød Facebooks ’Portal’.

Artikel top billede

Midt i en ømtålelig tid for selskabet, springer mediegiganten Facebook ud som hardware-producent med en enhed, som skal gøre det enklere at følge med i dit Facebook-liv.

Det skriver Bloomberg.com.

Denne uge løfter selskabet sløret for dets to første ’Portal’-enheder – smartdisplays, der forener et touch-display med mikrofon, højttaler og et webcam som kontaktflader til Facebook-universet.

Den primære funktion med Portal er at fungere som en videochat-enhed i samspil med selskabets Messenger-platform.

Her vil op til seks deltagere kunne video-chatte samtidigt.

Modsat alternativerne fra Google og Amazon kan kameraet i Portal-enhederne zoome ind og ud på deltagerne i videokonversationen i takt med, at forskellige personer taler.

Portal kan stemmestyres via kommandoen ’Hey Portal’, mens det inde i maskinrummet på maskinen er Amazons Alexa-teknologi, der vil genkende og svare på henvendelserne.

Sikkert med Facebooks seneste kontroverser in mente, har selskabet udstyret Portal-enhederne med en klap, der kan dække over det indbyggede web-kamera.

Læs også: Har du hørt om smart display? En helt ny type skærme er på vej til at lave om på dit hjem og dit kontor

Begrænset streaming

Andre oplagte funktioner til Facebooks smart-display såsom streaming af musik og film bliver dog begrænsede af, at Facebook ikke har sikret sig et samarbejde med nøgleaktører indenfor streaming som Netflix, YouTube eller Spotify.

Her er det i stedet Facebooks egen streaming-service ’Facebook Watch,’ der skal tilbyde streaming-indhold til platformen.

Portal-enhederne kommer i to versioner, en kæmpemæssig enhed med 15 tommer display og ledsages af en mindre variant med 10 tommer skærm ombord.

Prisen debuterer ved 199 amerikanske dollar, små 1.300 kroner, for den mindre enhed, mens topmodellen løber op i 349 dollar.

Læs også: Kæmper om at komme ind i dit hjem: Priskrig raser mellem Amazon og Google - kommer Apple også med?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland