Facebook springer ud som hardware-producent: Facebook Portal skal udfordre Amazon Alexa og Google Home

Facebook vil også surfe på smart-display-bølgen. Mød Facebooks ’Portal’.

Artikel top billede

Midt i en ømtålelig tid for selskabet, springer mediegiganten Facebook ud som hardware-producent med en enhed, som skal gøre det enklere at følge med i dit Facebook-liv.

Det skriver Bloomberg.com.

Denne uge løfter selskabet sløret for dets to første ’Portal’-enheder – smartdisplays, der forener et touch-display med mikrofon, højttaler og et webcam som kontaktflader til Facebook-universet.

Den primære funktion med Portal er at fungere som en videochat-enhed i samspil med selskabets Messenger-platform.

Her vil op til seks deltagere kunne video-chatte samtidigt.

Modsat alternativerne fra Google og Amazon kan kameraet i Portal-enhederne zoome ind og ud på deltagerne i videokonversationen i takt med, at forskellige personer taler.

Portal kan stemmestyres via kommandoen ’Hey Portal’, mens det inde i maskinrummet på maskinen er Amazons Alexa-teknologi, der vil genkende og svare på henvendelserne.

Sikkert med Facebooks seneste kontroverser in mente, har selskabet udstyret Portal-enhederne med en klap, der kan dække over det indbyggede web-kamera.

Læs også: Har du hørt om smart display? En helt ny type skærme er på vej til at lave om på dit hjem og dit kontor

Begrænset streaming

Andre oplagte funktioner til Facebooks smart-display såsom streaming af musik og film bliver dog begrænsede af, at Facebook ikke har sikret sig et samarbejde med nøgleaktører indenfor streaming som Netflix, YouTube eller Spotify.

Her er det i stedet Facebooks egen streaming-service ’Facebook Watch,’ der skal tilbyde streaming-indhold til platformen.

Portal-enhederne kommer i to versioner, en kæmpemæssig enhed med 15 tommer display og ledsages af en mindre variant med 10 tommer skærm ombord.

Prisen debuterer ved 199 amerikanske dollar, små 1.300 kroner, for den mindre enhed, mens topmodellen løber op i 349 dollar.

Læs også: Kæmper om at komme ind i dit hjem: Priskrig raser mellem Amazon og Google - kommer Apple også med?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest