Facebook springer ud som hardware-producent: Facebook Portal skal udfordre Amazon Alexa og Google Home

Facebook vil også surfe på smart-display-bølgen. Mød Facebooks ’Portal’.

Artikel top billede

Midt i en ømtålelig tid for selskabet, springer mediegiganten Facebook ud som hardware-producent med en enhed, som skal gøre det enklere at følge med i dit Facebook-liv.

Det skriver Bloomberg.com.

Denne uge løfter selskabet sløret for dets to første ’Portal’-enheder – smartdisplays, der forener et touch-display med mikrofon, højttaler og et webcam som kontaktflader til Facebook-universet.

Den primære funktion med Portal er at fungere som en videochat-enhed i samspil med selskabets Messenger-platform.

Her vil op til seks deltagere kunne video-chatte samtidigt.

Modsat alternativerne fra Google og Amazon kan kameraet i Portal-enhederne zoome ind og ud på deltagerne i videokonversationen i takt med, at forskellige personer taler.

Portal kan stemmestyres via kommandoen ’Hey Portal’, mens det inde i maskinrummet på maskinen er Amazons Alexa-teknologi, der vil genkende og svare på henvendelserne.

Sikkert med Facebooks seneste kontroverser in mente, har selskabet udstyret Portal-enhederne med en klap, der kan dække over det indbyggede web-kamera.

Læs også: Har du hørt om smart display? En helt ny type skærme er på vej til at lave om på dit hjem og dit kontor

Begrænset streaming

Andre oplagte funktioner til Facebooks smart-display såsom streaming af musik og film bliver dog begrænsede af, at Facebook ikke har sikret sig et samarbejde med nøgleaktører indenfor streaming som Netflix, YouTube eller Spotify.

Her er det i stedet Facebooks egen streaming-service ’Facebook Watch,’ der skal tilbyde streaming-indhold til platformen.

Portal-enhederne kommer i to versioner, en kæmpemæssig enhed med 15 tommer display og ledsages af en mindre variant med 10 tommer skærm ombord.

Prisen debuterer ved 199 amerikanske dollar, små 1.300 kroner, for den mindre enhed, mens topmodellen løber op i 349 dollar.

Læs også: Kæmper om at komme ind i dit hjem: Priskrig raser mellem Amazon og Google - kommer Apple også med?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S