Antallet af datalæk er steget med 133 procent i forhold til sidste år

Antallet af anmeldte datalæk er mere end fordoblet sammenlignet med sidste år. Det viser en ny rapport.

Artikel top billede

Hvis du synes at du hører om flere og flere datalæk, så tyder noget på, at du muligvis også har ret.

En rapport fra det hollandsle sikkerhedsfirmaet Gemalto viser nemlig, at antallet af datalæk er steget markant i forhold til sidste år.

Læs også: Din virksomheds egne medarbejderne er medvirkende til halvdelen af alle datalæk

Faktisk er antallet af datalæk steget med intet mindre ned 133 procent i de første seks måneder af 2018 sammenlignet med sidste år.

Det skriver PC Magazine

Ifølge rapporten blev der stjålet mere end 4,5 milliarder dataregistre i de første seks måneder af 2018 på verdensplan.

Det er mere end 25 millioner dataregistre om dagen.

Læs også: KL efter kæmpe-datalæk: Vi ved stadig ikke, hvordan hackerne kom ind til de lækkede data

Malware er den primære årsag

Måske ikke overraskende viser rapporten også, at årsagen til 80 procent af den kompromiterede data skyldes malware. Altså ondsindet software, der forsøger at stjæle eller beskadige filerne.

Den næstmest hyppige årsag til datalæk er ifølge rapporten utilsigtede datalæk, der dog er faldet sammenlignet med sidste år.

Læs også: Datalæk fra kæmpe hackerforum: 1.200 danske hackerprofiler afsløret

Rapporten viser også, at den branche der er hårdest ramt af datalæk er medicinalbranchen.

Den er ansvarlig for 27 procent af alle datalæk i løbet af det første havlår af 2018.

Desuden viser rapporten, at krypterede data er en overvejende god ide, hvis du vil undgå at dine data bliver stjålet.

Læs også: Bryd tavsheden når din virksomhed bliver hacket: “Det er en gave for virksomheder, hvis nogen påpeger en sårbarhed”

Det var nemlig kun 2,2 procent af alle datalæk der var på systemer, hvor data var krypteret.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS