Antallet af datalæk er steget med 133 procent i forhold til sidste år

Antallet af anmeldte datalæk er mere end fordoblet sammenlignet med sidste år. Det viser en ny rapport.

Artikel top billede

Hvis du synes at du hører om flere og flere datalæk, så tyder noget på, at du muligvis også har ret.

En rapport fra det hollandsle sikkerhedsfirmaet Gemalto viser nemlig, at antallet af datalæk er steget markant i forhold til sidste år.

Læs også: Din virksomheds egne medarbejderne er medvirkende til halvdelen af alle datalæk

Faktisk er antallet af datalæk steget med intet mindre ned 133 procent i de første seks måneder af 2018 sammenlignet med sidste år.

Det skriver PC Magazine

Ifølge rapporten blev der stjålet mere end 4,5 milliarder dataregistre i de første seks måneder af 2018 på verdensplan.

Det er mere end 25 millioner dataregistre om dagen.

Læs også: KL efter kæmpe-datalæk: Vi ved stadig ikke, hvordan hackerne kom ind til de lækkede data

Malware er den primære årsag

Måske ikke overraskende viser rapporten også, at årsagen til 80 procent af den kompromiterede data skyldes malware. Altså ondsindet software, der forsøger at stjæle eller beskadige filerne.

Den næstmest hyppige årsag til datalæk er ifølge rapporten utilsigtede datalæk, der dog er faldet sammenlignet med sidste år.

Læs også: Datalæk fra kæmpe hackerforum: 1.200 danske hackerprofiler afsløret

Rapporten viser også, at den branche der er hårdest ramt af datalæk er medicinalbranchen.

Den er ansvarlig for 27 procent af alle datalæk i løbet af det første havlår af 2018.

Desuden viser rapporten, at krypterede data er en overvejende god ide, hvis du vil undgå at dine data bliver stjålet.

Læs også: Bryd tavsheden når din virksomhed bliver hacket: “Det er en gave for virksomheder, hvis nogen påpeger en sårbarhed”

Det var nemlig kun 2,2 procent af alle datalæk der var på systemer, hvor data var krypteret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS