Din virksomheds egne medarbejderne er medvirkende til halvdelen af alle datalæk

Datalæk skyldes ofte medarbejdernes uforsigtighed fremfor malware, der bryder igennem virksomheds it-systemer. Faktisk er medarbejderne medvirkende til halvdelen af alle datalæk, viser en analyse fra Mckinsey.

Artikel top billede

I halvdelen af alle databrud var medarbjederne i virksomheden selv en del af årsagen til, at data blev lækket.

Det viser en analyse fra konsulentselskabet McKinsey.

Selvom mange virksomheder formentelig fokuserer på at beskytte sig mod udefrakommende trusler, bør flere nok fokusere på sine egne medarbejdere.

Uforsigtighed blandt medarbejderne er nemlig den altoverskyggende trussel mod virksomhedernes sikkerhed, viser analysen.

Læs også: Hver eneste medarbejder er en afgørende brik: Lad os hjælpe alle vores kolleger til mere sikker it-adfærd

“Virksomhederne er helt bestemt klar over problemet, men der bliver sjældent dedikeret de nødvendige ressourcer til at løse det,” lyder det i analysen.

Skal medarbejderenes muligheder begrænses

Analysen har set på mere end 7.000 databrud fra 2012 til 2017, og her fremgår det altså, at i halvdelen af alle databrudende havde medarbejderne i virksomheden en substantiel betydning for, at data havnede i de forkerte hænder.

Og selv hvis man fraregner medarbejdere, der bevist forsøgte at stjæle eller udlevere data, er 44 procent stadig relateret til uforsigtige medarbejdere.

Læs også: Sådan kommer du i gang med en risikoanalyse af din virksomheds it-sikkerhed: “Mange overkomplicerer det for sig selv”

Ole Kjeldsen, teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark, har tidligere forklaret til Computerworld, at han mener, man er nødt til at bruge flere ressourcer på at uddanne medarbejderne ordenligt.

“Man kan godt bygge læhegn, der begrænser folks adgang, men mennesker er enormt kreative, og hvis der er noget, de vil, så skal det nok lykkedes for dem,” forklarerde Ole Kjeldsen dengang til Computerworld.

Læs hele interviewet her: Microsofts danske it-sikkerhedsdirektør: “Vi kan ikke alene overlade it-sikkerheden til de professionelle”

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune