KL efter kæmpe-datalæk: Vi ved stadig ikke, hvordan hackerne kom ind til de lækkede data

Det er endnu ikke lykkedes KL at finde frem til den sikkerhedsbrist, der er skyld i at organisationen har fået lækket 40.000 brugeres data, som er blevet solgt på websitet shellsec.pw.

Artikel top billede

Det er stadig ikke klart for KL, hvordan det lykkedes et ukendt antal hackere at få adgang til de 40.000 brugeres data, som organisationen har fået lækket.

Det skete for et par uger siden, og KL opdagede først, at der var noget galt, da politiet henvendte sig.

Det kan du læse mere om her: KL ramt af kæmpehack - 40.000 danskeres data lækket

Det er brugere af KL-platformene Dialogportalen og kl.dk, der har fået stjålet deres navn, stilling, e-mail, arbejdssted og passwords.

Oplysningerne blev solgt af hackerne i 10 dage på siden shellsec.pw, inden Rigspolitiet fandt oplysningerne og underettede KL.

KL's egen it-afdeling er, sammen organisationens it-leverandør Credocom, i gang med at finde det hul i systemet, der gav hackerne adgang.

Læs også: Roskilde Kommune har mistet 82.500 filer på tusindvis af borgeres sager efter stort KMD-nedbrud

“Vi er stadig i gang med at undersøge, hvordan hackerne har fået adgang til de her data, men vi har faktisk ikke fundet ud af det endnu,” siger Ida Thuesen Nielsen, kommunikationschef i KL.

“V må konstatere, at intet er 100 procent sikkert, hvis nogen vil begå en kriminel handling, som hacking jo er. Men jeg kan ikke sige så meget om det, for vi har simpelthen ikke svaret endnu,” siger hun til Computerworld.

“De fleste data var tilgængelige alligevel”

Efter KL fik kendskab til angrebet, nulstillede man alle passwords og sendte en mail ud til alle brugerne, hvor man bad dem ændre deres password.

De øvrige lækkede oplysninger mener KL ikke, at man kan gøre så meget ved.

“Langt de fleste af de her oplysninger er allerede tilgængelige på nettet for langt størstedelen. Men det alvorlige er særligt det, at der har ligget krypterede passwords,” siger Ida Thuesen Nielsen.

Hos KL lægger man især vægt på, at det ikke er CPR-numre eller bankoplysninger, som hackerne har fået fat på.

“Heldigvis er der ikke tale om personfølsomme oplysninger, men det ændrer selvfølgelig ikke på, at det her er oplysninger, der skulle have været krypteret,” siger Ida Thusesen Nielsen.

KL lægger sig fladt ned

Selv om det er selskabet Dwarf, der som leverandør af den database, der blev hacket, er ansvarlig for sikkerheden af de data, som databasen indeholder, så lægger KL sig fladt ned og tager selv hele ansvaret.

“KL kan ikke fralægge sig ansvaret for det her, og det ønsker vi heller ikke. Vi skal selvfølgelig ikke have ukrypteret materiale liggende. Det er dybt beklageligt, og ærlig talt noget vi er temmelig ærgerlige over og tager ret alvorligt,” siger Ida Thusen Nielsen.

Hun erkender samtidig, at man hos KL ikke kan forhindre, at brugerne igen benytter den samme adgangskode, som er blevet solgt på nettet.

Læs også: KMD vil ikke stille op til interview efter kæmpenedbrud har kostet Roskilde Kommune 82.500 filer: I stedet har vi modtaget en mail

KL har bedt om en redegørelse fra Dwarf, der skal beskrive forløbet, men det er ikke noget´, som KL kommer til at holde Dwarf ansvarlig for.

“Det kommer ikke til at betyde så meget, for vi valgte allerede for et halvt år siden at skifte leverandør på det her område,” siger Ida Thusen Nielsen.

Havde ellers gennemgået it-sikkerhed

Angrebet giver ekstra store panderynker hos KL, der få uger inden angrebet ellers havde fået gennemgået organisationens it-sikkerhed.

“Det er seriøst frustrerende, at vi for en måned siden gennemgik it-sikkerheden med en anden leverandør, og de forslag, der kom, er alle sammen blevet implementeret, inden at det her sker,” forklarer Ida Thuesen Nielsen.

De tiltag, som KL fik implementeret, handler alle sammen om den ydre sikkerhed. Derfor blev de enkelte databaser ikke gennemgået.

“Der er en udpræget skærpet opmærksomhed her i huset på krypterede og ikke-krypterede oplysninger. Men det er i virkeligheden bare et lille hjørne, af den sikkerhedsprocedure, der er i gang,” siger Ida Thuesen Nielsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S