Facebook skal til at sende kedelig besked til millioner af brugere: Vi beklager, men din konto er blevet misbrugt

29 millioner Facebook-brugere vil i de kommende dage modtage en besked om, at deres konto er blevet hacket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Et hackerangreb gør, at 29 millioner Facebook-brugere har fået private oplysninger lænset fra det sociale medie.

Det oplyste det sociale medie hen over weekenden. Omfanget af angrebet var dog i først omgang vurderet til 50 millioner brugere.

Det tal er siden blevet nedjusteret. Det udgør dog fortsat det største datalæk fra den sociale platform nogensinde.

Facebook oplyser, at man vil kontakte de ramte brugere i de kommende dage for at oplyse dem om, hvilke af deres personlige oplysninger, der er blevet hacket. Det skriver Reuters.com.

For de ramte brugere kan datalækket betyde, at de vil være mere sårbare overfor phishing-angreb i fremtiden.

Se også: Sikkerhedshul hos Facebook kan koste selskabet 10,5 milliarder kroner

Omsiggribende læk

Hackerne har i halvdelen af tilfældene fået adgang til Facebook-brugernes navn, fødselsdatoer, kontaktoplysninger som telefonnummer og adresse, erhvervs- og uddannelsesmæssige historik, religiøse tilhørsforhold, viden om benyttede enheder, lokationshistorik, overblik over ’likede’ sider samt brugernes seneste søgninger.

I den anden halvdel af tilfældene er lækket begrænset til navn og kontaktoplysninger.

Læs også: Efter Facebook-hack: Sådan undersøger du om din konto er blevet hacket

Facebook er fortsat i færd med at undersøge, hvorvidt hackerne bag angrebet har foretaget andet end at stjæle de ramte brugeres adgang.

Selskabet understreger samtidig, at hackerne ikke har fået adgang til brugernes personlige beskeder og finansielle oplysninger.

Facebook oplyser også, at angrebet har ramt bredt, men ønsker ikke at præcisere hvilke lande eller regioner, der er mest berørt.

Se også: Kina smider Facebook ud af landet efter én dag

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse