Atea hårdt ramt af ordrestop fra det offentlige: Lander dundrede underskud og brat omsætningsnedgang

Bestikkelsessagen rammer Atea hårdt på pengepungen, viser selskabets nye kvartals-regnskab. Selskabets driftsresultat er i flammende rødt og omsætningen styrtdykker. "Forløbet har haft betydelige konsekvenser," siger direktør Morten Felding.

Artikel top billede

Det har ramt Atea hårdt, at Moderniseringsstyrelsen og SKI i sommer anbefalede alle myndigheder omgående at ophøre med at indgå aftaler med Atea, viser selskabets nye kvartalsregnskab for tredje kvartal.

Læs også: Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab.

Anbefalingen kom efter, at Atea i sommer blev idømt en bøde på 10 millioner kroner for korruption i forbindelse med den store bestikkelsessag.

Atea blev idømt bøden i slutningen af juni for sin deltagelse i den store bestikkelsessag, der også har udløst straf til flere tidligere medlemmer af Ateas absolutte topledelse.

Det kan du læse mere om her: Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Da danske myndigheder ikke må handle med kriminelle organisationer, fik det Moderniseringsstyrelsen og SKI til at lukke for kassen, indtil det var afklaret, om Atea via selskabets såkaldte self cleaning-proces var ‘renset’.

Det kan du læse mere om her: Staten vil stoppe al indkøb hos Atea efter dom i bestikkelses-sag: Sætter undersøgelse i gang

Og det har kostet Atea dyrt.

Kvartalsregnskabet viser, at selskabets omsætning faldt med 21,9 procent i kvartalet sammenlignet med det tilsvarende kvartal et år tidligere til nu godt en milliard kroner.

Selskabets drifsresultat før skat og afskrivninger - EBITDA - landede på et underskud på 6,9 millioner kroner.

Atea peger på, at “den midlertidige anbefaling, der strakte sig over det meste af tredje kvartal, sætter tydelige spor i kvartalsregnskabet, hvor Atea er gået tilbage i handlen med både offentlige og private kunder.'

'Meget skuffende'

“Resultatet er selvfølgelig meget skuffende og er kraftigt påvirket af myndighedernes midlertidige anbefaling til offentlige organisationer om ikke at indgå aftaler med Atea,” lyder det fra Atea-topchef Morten Felding.

“Vi kan konstatere, at forløbet har haft betydelige konsekvenser for særligt den offentlige omsætning og driftsresultatet i seneste kvartal,” siger han.

Dundrende underskud

EBIT - altså resultatet før renter og skat - landede på et dundrende underskud på 39 millioner kroner. I det tilsvarende kvartal året før landede Atea her et overskud på 19 millioner kroner.

Ateas EBIT landede i andet kvartal ligeledes på et dundrende underskud på minus 34 millioner kroner. I regnskabsårets første kvartal landede resultatet på et underskud på minus otte millioner kroner.

Det betyder, at Atea i dette regnskabsår indtil videre har tabt 81 millioner kroner på driften, før renter og skat er medregnet.

Kvartalsregnskabet viser da også, at omsætningen er faldet på alle forretningsområder i Ateas danske forretning.

Hardwareforretningen er dykket med 24,3 procent, mens omsætningen i softwareforretningen er faldet med 20 procent. Service-forretningen er faldet med 17,9 procent.

Selskabets driftsresultat blev desuden ramt af, at Atea har betalt tre millioner kroner i bøde som resultat af et forlig med Bagmandspolitiet i en ny bestikkelsessag mod syv tidligere Atea-medarbejdere, der var under opsejling.

Denne sag kan du læse mere om her: Atea indgår forlig med Bagmandspolitiet i ny bestikkelsessag: Betaler tre millioner kroner i bøde.

Godkendt til nye ordrer

SKI og Moderniseringsstyrelsen meddelte i september, at de godkendte Ateas self cleaning-proces.

Det betød, at der igen var grønt lys for de offentlige myndigheder til at købe ind hos Atea, som dog er under skærpet opsyn i de kommende år.

Det kan du læse mere om her: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år

Den bratte nedgang viser, at Atea er dybt afhængig af de offentlige kunder. Selskabet er da også en af de største it-leverandører til det offentlige overhovedet.

Atea sætter nu alle sejl for at vende den negative udvikling i kølvandet på bestikkelsessagen.

“Nu skal udviklingen vendes. Med sagen lagt bag sig og en kundevendt organisation er Atea gearet til igen at kunne skabe vækst og udvikling,” meddeler selskabet.

Redningsplanken virkede

Ateas redningsplanke i sagen har hele tiden været den omfattende såkaldte self cleaning-proces, som direktør Morten Felding iværksatte i tiden efter, at den store bestikkelsessag var kommet for dagens lys.

Denne proces har omfattet indførelsen af en række kontrol- og compliance-foranstaltninger, der skal sikre, at medarbejdere ikke igen bliver involveret i lignende sager.

Blandt andet har selskabet opnået ISO 37001-certificering, etableret ‘omfattende compliance-systemer inklusive omfattende kontrol-procedurer’ samt udnævnt en compliance-direktør og en whistleblower-ordning.

Atea-direktør Morten Felding erklærede over for Computerworld Atea for renset i sommeren i fjor.

Det kan du læse mere om her: Topchef Morten Felding melder Atea helt renset efter bestikkelsessag: "Vi kan stå på mål for, at det er fortid - ingen overholder reglerne mere end Atea"

Det har været absolut afgørende og vitalt for Atea at blive godkendt til at kunne deltage i udbuddene igen, da selskabet har risikeret at blive udelukket fra udbuds-deltagelse i hele Europa.

Det kan du læse mere om her: Midlertidigt stop for samhandel med det offentlige kommer til at koste Atea 250 millioner kroner om måneden i tabt omsætning

Læs også: Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos