TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

Det tyske politi og skattemyndigheden indleder nu en efterforskning rettet mod TDC’s hovedaktionær, den australske storbank Macquarie.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Ledelsen hos TDC’s største aktionær, den australske bank Macquarie, efterforskes nu af de tyske myndigheder for bedrageri.

Det kommer efter ugens afsløringer om massivt misbrug af reglerne om blandt andet udbytteskat. Det skriver dr.dk i samarbejde med den tyske researchorganisation Correctiv.

Hemmelige efterforskningspapirer, som DR har gravet frem sammen med 18 øvrige europæiske medier, indikerer, at Macquarie i en årrække har spekuleret i misbrug af reglerne om udbytteskat i en stribe EU-lande.

Hårdest ramt er seks lande: Danmark, Tyskland, Belgien, Østrig, Norge og Schweiz. Her er der blevet tabt i alt 410 milliarder kroner.

Øvrige lande som Frankrig, Spanien, Italien, og Holland er også berørt.

Se også: TDC køber den fremadstormende bredbånds-rival Hiper med 47.000 kunder

Tjente mindst 3 milliarder på skattefidus

Ifølge interne dokumenter har TDC’s hovedaktionær udnyttet ordningen til at tjene mindst tre milliarder kroner, hovedsageligt i spekulation mod de tyske, franske og schweiziske skattemyndigheder.

Misbruget går længere tilbage end 2010 og er foregået ved såkaldte ’cum ex’-handler.

Her går skattefidusen ud på at handle aktier frem og tilbage på udbyttedagen med det formål at betale skat en enkelt gang, men at få udbytteskat udbetalt flere gange.

Den type handler er ulovlige ifølge de tyske myndigheder.

Flere nuværende og tidligere ansatte i den australske storbank er i dag mistænkt i Tyskland.

I Frankfurt og Køln har de regionale statsanklagere tiltalt sammenlagt otte personer fra Macquarie, herunder topcheferne Nicholas Moore og Shemara Wikramanayake.

Se også: TDC udnævner ny topchef: Her er afløseren for Pernille Erenbjerg

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S