Vigtige told-it-systemer ramt af betydelige forsinkelser

Stor udskiftning af EU-landenes told-it-systemer bliver forsinket i mindst fem år.

Artikel top billede

Udskiftningen af EU-landenes told-systemer bliver forsinket med mindst fem år, lyder det i en rapport fra den europæiske revisionsret, ECA, som Version2 har fået fat på.

Ifølge rapporten skulle de pågældende systemer have været klar i 2020. Men det er de ikke engang i nærheden af. Og den nye deadline - nu i 2015 - ser allerede nu ud til at være tvivlsom.

De nye it-systemer skal understøtte EU’s nye såkaldte toldkodeks, hvor al udveksling af data skal digitaliseres.

Det fremgår af rapporten, at mange af it-systemerne forsinkes, fordi EU-landene har investeret for lidt penge i udviklingen.

Ifølge Version2 skal de danske toldmyndigheder udskifte omkring 25 it-systemer i forbindelse med de nye told-regler. Denne udskiftning kommer til at koste et milliardbeløb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland