Danmark risikerer at sakke bagud på kunstig intelligens: Nu er regeringen nu på vej med den første nationale AI-strategi

Danmark skal gå i front, når det gælder etisk anvendelse af kunstig intelliens. Derfor er regeringen nu på vej med Danmarks første nationale strategi for brug af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Det er ved at være sidste chance, hvis Danmark skal være en ledende nation inden for kunstig intelligens, mener innovationsminister Sophie Løhde (V), og derfor vil regeringen senere i dag præsentere Danmarks første nationale strategi for kunstig intelligens.

Det skriver Politiken.

Ifølge strategien er det målet, at Danmark inden 2025 skal tilhøre den internationale top inden for brug af kunstig intelligens.

Derudover er det regeringens mål, at Danmark skal være verdensledende, når det handler om at bruge teknologien på etisk bedste vis.

Gennemsighed og respekt for borgernes privatliv

Det indebærer ifølge ministeren større gennemsigtighed for borgerne, respekt for privatlivet og høj sikkerhed.

Læs også: Her er Danmarks digitale vækstplan: 38 punkter og en milliard kroner skal skubbe dansk erhvervsliv ind i en digital fremtid

”Vi kan ikke vinde over Kina, i forhold til hvor mange hoveder de har til rådighed til at arbejde. Men vi kan vinde på etik, og vi kan vinde på, at vi har en fantastisk evne til både at kunne samarbejde på tværs af myndighederne, men også på tværs af den offentlige og private sektor,” siger Sophie Løhde til Politiken

Ministeren oplyser desuden til Politiken, at hun vurderer, at en koordineret satsning på kunstig intelligens kan forbedre den danske konkurrenceevne.

Sammen med den nationale strategi for kunstig intelligens vil regeringen ligeledes løfte sløret for et nyt tiltag, der skal sikre borgerne fuld adgang det offentliges data om dem.

Det kan du læse mere om her: Regeringen: Danskerne skal have fuld adgang til offentlige data om dem selv

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job