Danmark risikerer at sakke bagud på kunstig intelligens: Nu er regeringen nu på vej med den første nationale AI-strategi

Danmark skal gå i front, når det gælder etisk anvendelse af kunstig intelliens. Derfor er regeringen nu på vej med Danmarks første nationale strategi for brug af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Det er ved at være sidste chance, hvis Danmark skal være en ledende nation inden for kunstig intelligens, mener innovationsminister Sophie Løhde (V), og derfor vil regeringen senere i dag præsentere Danmarks første nationale strategi for kunstig intelligens.

Det skriver Politiken.

Ifølge strategien er det målet, at Danmark inden 2025 skal tilhøre den internationale top inden for brug af kunstig intelligens.

Derudover er det regeringens mål, at Danmark skal være verdensledende, når det handler om at bruge teknologien på etisk bedste vis.

Gennemsighed og respekt for borgernes privatliv

Det indebærer ifølge ministeren større gennemsigtighed for borgerne, respekt for privatlivet og høj sikkerhed.

Læs også: Her er Danmarks digitale vækstplan: 38 punkter og en milliard kroner skal skubbe dansk erhvervsliv ind i en digital fremtid

”Vi kan ikke vinde over Kina, i forhold til hvor mange hoveder de har til rådighed til at arbejde. Men vi kan vinde på etik, og vi kan vinde på, at vi har en fantastisk evne til både at kunne samarbejde på tværs af myndighederne, men også på tværs af den offentlige og private sektor,” siger Sophie Løhde til Politiken

Ministeren oplyser desuden til Politiken, at hun vurderer, at en koordineret satsning på kunstig intelligens kan forbedre den danske konkurrenceevne.

Sammen med den nationale strategi for kunstig intelligens vil regeringen ligeledes løfte sløret for et nyt tiltag, der skal sikre borgerne fuld adgang det offentliges data om dem.

Det kan du læse mere om her: Regeringen: Danskerne skal have fuld adgang til offentlige data om dem selv

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S