Medie: Donald Trumps iPhone bliver aflyttet af både russerne og kineserne - og han blæser på basale sikkerhedsregler

Den amerikanske præsidents lemfældige forhold til digital sikkerhed betyder, at hans telefonsamtaler ofte bliver aflyttet, lyder anklagerne i en amerikansk avis.

Artikel top billede

I Det Hvide Hus har den amerikanske præsident Donald Trump en særlig sikker fastnet-telefon, der skal modvirke at fremmede magter lytter med på præsidentens samtaler.

Men alligevel vil den amerikanske præsident meget hellere bruge sin iPhone, når han ringer til sine venner for at få råd og vejledning.

Det skriver New York Times.

Opkald bliver aflyttet

Ifølge avisen har de amerikanske efterretningstjenester flere gange advaret om, at præsidentens personlige mobiltelefoner bliver aflyttet af både russserne og kineserne.

Og New York Times oplyser, at oplysninger fra samtalerne aktivt bliver brugt af den kinesiske efterretningstjeneste som led i kinesernes forsøg på at forhindre en handelskrig med USA.

Donald Trump er derfor også flere gange blevet advaret om, at hans mobiltelefon er usikker, og at hans opkald rutinemæssigt bliver aflyttet.

Alligevel nægter præsidenten at droppe sin iPhone.

Præsidentens lemfældige forhold til digital sikkerhed har ifølge avisen ført til stor frustration hos flere af hans nærmeste medarbejdere.

Til New York Times fortæller kilder, at de krydser fingre for, at han afholder sig fra at diskutere følsomme oplysninger i opkaldene fra sine telefoner.

Har tre iPhones

Præsidenten har ifølge artiklen to officielle iPhones, der af sikkerhedsmæssige årsager har begrænset funktionalitet.

Eksempelvis kan man ikke sende beskeder fra telefonen, og den telefon som præsidenten bruger til tweete, kan udelukkendes gå på nettet via wifi.

Ifølge avisen har præsidenten dog også en tredje personlig og helt almindelig iPhone, der ikke har nogen indbyggede begrænsninger.

Den officielle sikkerhedspolitik i Det Hvide Hus kræver, at Trump skal udskifte sine telefoner efter 30 dage.

Det er en procedure, som præsidenten dog sjældent følger, fordi han mener, at det er for besværligt, skriver New York Times.

Læs også:
Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Derfor har beskyldninger om unikt hardware-hack sendt Apple og Amazon i højeste alarmberedskab: "Det er som at se en enhjørning, der springer over en regnbue"

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S