Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

ComputerViews: IBM betaler enorme 225 millarder kroner for det ikoniske Linux-firma Red Hat. Fornylig er både Suse og GitHub blevet solgt. Her er grunden til, at IBM køber det store open source-selskab.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Premium Kun for abonnenter
ComputerViews: IBM er klar til at betale op mod 225 milliarder kroner for det ikoniske open source-selskab Red Hat, der er en af verdens ubetinget førende Linux-selskaber og et af de første, der for alvor satsede på kommerciel udnyttelse af Linux til erhvervsbrug.

Det kan du læse mere om her: IBM køber open source-ikonet Red Hat - betaler 225 milliarder kroner for selskabet.

Beløbet er blandt de største, som et firma nogensinde har betalt for et andet firma. Og der er gode grunde til, at engang så mægtige IBM er villig til at grave rigtigt dybt i lommerne for at overtage Red Hat

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job