IBM køber open source-ikonet Red Hat - betaler 225 milliarder kroner for selskabet

IBM køber open source-ikonet Red Hat. IBM betaler 34 milliarder dollar for softwareselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM er på vej til at overtage softwareselskabet Red Hat, der gennem mange år har været et af de toneangivende open source-selskaber i verden.

De to selskaber har indgået aftale om, at IBM skal betale 34 milliarder dollar - næsten 225 milliarder kroner - for Red Hat, som parterne selv betegner som ‘verdens førende leverandør af cloud open source-software.’

Læs også: Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

De to selskaber har samarbejdet tæt i de seneste 20 år - blandt andet om at udvikle Linux til virksomheds-brug.

Resultaterne af samarbejder indgår i dag som centrale elementer i IBM’s hybrid cloud-forretning. Og det er denne bane, som de to selskaber vil fortsætte ud af efter opkøbet.

Red Hat og IBM skriver i denne meddelelse, at IBM’s opkøb ‘vil forandre cloud-landskabet totalt.’

Med opkøbet bliver IBM nemlig ‘verdens #1 hybrid cloud-leverandør,’ hedder det.

“IBM og Red Hat vil levere en open approach til cloud - inklusive hidtil uset sikkerhed og portasbilitet på tværs af mange cloud-løsninger,” skriver Red Hat.

IBM’s topchef, Ginni Rometty, mener, at opkøbet bliver en ‘game changer’ i hele cloud-markedet.

“Det kommer til at ændre alt i cloud-markedet. De fleste virksomheder er kun 20 procent henne ad vejen i deres cloud-rejse. De næste 80 procent handler om at frigøre ægte forretningsværdi og fremme vækst,” siger hun.

Red Hats mangeårige topchef, Jim Whitehurst, bliver siddende som topchef for Red Hat.

“Open source er det default valget, når det gælder moderne it-løsninger. Ved at slå os sammen med IBM, får vi større skala og flere ressourcer til at accellere udbredelsen af open source som fundament for den digitale transformation,” siger han.

Ifølge IBM vil der ikke blive pillet ved Red Hats fokus på open source og selskabets udviklings-model eller lignende, der baserer sig på dets mangeårige fokus på open source.

‘IBM og Red Hat vil også fortsætte med at bygge og forstærke Red Hats partnerskaber med blandt andre de store cloud-leverandører som Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud, Alibaba og andre ud over IBM Cloud,’ hedder det.

Læs også:

Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

Fra finsk hobby-projekt til big business: Sådan blev Linux skabt for 25 år siden

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job