Direktør Morten Boel Sigurdsson sælger Omada til kapitalfonde

To kapitalfonde har opkøbt majoriteten af den danske softwarevirksomhed Omada. Dermed sælger Morten Sigurdsson Omada, som han stiftede for 18 år siden.

Artikel top billede

(Foto: Maria Sattrup / Fotograf Maria Sattrup)

GRO Capital og kapitalfonden CVC opkøber majoriteten af softwarevirksomheden Omada.

"Vi er begejstrede for partnerskabet med CVC og GRO, og vi ser frem til at arbejde sammen med dem for at opfylde vores fælles vision om at tjene størstedelen af enterprises i verden med vores stærke Identity & Access Governance-løsning", siger Morten Sigurdsson, direktør og grundlægger af Omada i en pressemeddelelse.

Omada er vokset med 40 procent indenfor de seneste to år. I 2015 gik britiske kapitalfond C5 med til at betale cirka 160 millioner kroner for lige under 50 procent af aktierne.

Den britiske kapitalfond har nu solgt sine aktier, mens Morten Sigurdsson har halveret sin ejerandel.

Læs også: Den danske it-succes Omada satser alt frem mod 2020: Nu skal forretningsplanen revideres

Morten Sigurdsson fortsætter som administrerende direktør i virksomheden, og han fortæller Børsen, at den nye ambition er at vokse med 60 procent årligt.

Det var blandt andet en af grundende til at valget faldt på de kapitalfonde.

"CVC og GRO repræsenterer en unik kombination af kompetencer, der understøtter vores ekspansion i Nordamerika, Europa og andre markeder. Behovet for IGA-løsninger stiger hurtigt på tværs af markeder, da flere og flere organisationer indser behovet for en fleksibel IGA-løsning for at beskytte dem mod hacking, interne trusler, øgede krav til overholdelse af compliance og konsekvenserne af GDPR," siger Morten Sigurdsson om valget af CVC og GRO i den udsendte pressemeddelelse.

Ifølge Børsen har Omada i dag kunder som BMW Group, Bayer Group, Altria Group, Mærsk, HVB Unicredit, Dekabank og Ecco.

Morten Sigurdsson ønsker ikke at fortælle Børsen, hvor mange penge han har modtaget for salget af sin aktieandel, men han er tilfreds.

"Jeg bor i det hus, jeg gerne vil, og jeg kører i den bil, jeg vil køre i. Da C5 købte sig ind i virksomheden i 2015, fik jeg mig et nyt ur, og det bliver ikke meget anderledes denne gang. Pengene skal investeres på helt kedelig manér," siger Morten Sigurdsson til Børsen.

Internationale ambitioner

Hos GRO har man fulgt Omada i snart 10 år, og har været imponerede af Omadas produkt og kundebase

"Denne investering passer perfekt GRO's strategi om at investere i fremragende teknologibedrifter og bidrage til at fremskynde deres vækst", siger Morten Weicher, partner hos GRO Capital.

"Morten Sigurdsson har bygget et meget stærkt team og samlet en række højtuddannede og ambitiøse personer, der opererer i en unik kultur af teamwork, levering og kundeservice."

CVC er også glade for den nye virksomhed i porteføljen, som nu skal videre ud på det internationale marked.

"Vi, sammen med GRO, er begejstret for at samarbejde med Morten og hele ledelsen for at udvide Omadas tilbud og global tilstedeværelse," siger Sebastian Kuenne, leder af CVC Growth Partners i Europa.

CVC ejer blandt andet Silvan og har været med til at sende Matas på børsen.

Omada har hovedkvarter i København og over 270 medarbejdere på kontorer over Europa og Nordamerika.

Omada leverer software til datasikkerhed eller såkaldt identity governance og administration (IGA), der blandt andet hjælper med at leve op til regulering så som GDPR.

Læs også: Omada i hård kamp: På jagt efter 150 nye medarbejdere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job