Tjek sikkerhedsniveauet i din virksomhed: Ny test skal give danske virksomheder bedre it-sikkerhed

Onsdag lancerer Erhvervsstyrelsen ny mulighed for at teste din virksomheds risikoprofil og se, om den lever op til anbefalingerne fra Rådet for Digital Sikkerhed.

Artikel top billede

Erhvervsstyrelsen har i samarbejde med Rådet for Digital Sikkerhed lanceret en side, hvor du kan teste din virksomheds it-sikkerhedsniveau.

Siden hedder sikkerhedtjekket.dk og stiller en række spørgsmål om de tiltag, som din virksomhed tager for at styrke it-sikkerheden.

Først bliver du bedt om at svare på en række spørgsmål, som eksempelvis antallet af medarbejdere, omsætning og hvor længe virksomheden vil kunne fortsætte driften efter et it-nedbrud.

Læs også: Sådan kommer du i gang med en risikoanalyse af din virksomheds it-sikkerhed: “Mange overkomplicerer det for sig selv”

Ud fra svarene samler siden en risikoprofil af virksomheden og giver en række anbefalinger til, hvordan den kan styrke sikkerheden.

Når du har indtastet informationer om virksomhedens størrelse og risikoprofil, bliver du bedt om at svare på 17 spørgsmål om en række emner som ledelsens involvering til virksomhedens fysiske sikkerhed.

Formålet med siden er ifølge Erhvervsstyrelsen selv at give virksomheder et brugbart værktøj, der skal hjælpe dem med at styrke it-sikkerheden. Særligt for små og mellemstore virksomheder.

Siden bliver lanceret i forbindelse med regeringens initiativ sikkerdigital.dk, der skal give virksomheder og borgere lettere mulighed for at anmelde it-kriminalitet.

Samtidig skal den give informationer om hvordan man forebygger hackerangreb.

Læs mere her: Ny hjemmeside skal gøre Danmark bedre rustet mod cybertrusler

Kender ikke sin egen risikoprofil

Flere analyser har gentagende gange vist, at danske virksomheder ikke er tilstrækkeligt beskyttet mod hackerangreb.

En undersøgelse fra analysehuset EY viser, at bare to procent af de nordiske virksomheder mener, at it-sikkerheden ikke bliver tilstrækkeligt prioriteret i deres virksomhed.

Læs også: Hvorfor er it-sikkerhed underprioriteret i de danske virksomheder?

Særligt de små og mellemstore danske virksomheder har ikke selv lavet en risikovurdering.

Men det er altså målet at det tal bliver væsenligt mindre med det nye værktøj.

Du kan selv prøve kræfter med testen her på sikkerhedstjekket.dk.

Annonceindlæg fra Xflow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos