Tjek sikkerhedsniveauet i din virksomhed: Ny test skal give danske virksomheder bedre it-sikkerhed

Onsdag lancerer Erhvervsstyrelsen ny mulighed for at teste din virksomheds risikoprofil og se, om den lever op til anbefalingerne fra Rådet for Digital Sikkerhed.

Artikel top billede

Erhvervsstyrelsen har i samarbejde med Rådet for Digital Sikkerhed lanceret en side, hvor du kan teste din virksomheds it-sikkerhedsniveau.

Siden hedder sikkerhedtjekket.dk og stiller en række spørgsmål om de tiltag, som din virksomhed tager for at styrke it-sikkerheden.

Først bliver du bedt om at svare på en række spørgsmål, som eksempelvis antallet af medarbejdere, omsætning og hvor længe virksomheden vil kunne fortsætte driften efter et it-nedbrud.

Læs også: Sådan kommer du i gang med en risikoanalyse af din virksomheds it-sikkerhed: “Mange overkomplicerer det for sig selv”

Ud fra svarene samler siden en risikoprofil af virksomheden og giver en række anbefalinger til, hvordan den kan styrke sikkerheden.

Når du har indtastet informationer om virksomhedens størrelse og risikoprofil, bliver du bedt om at svare på 17 spørgsmål om en række emner som ledelsens involvering til virksomhedens fysiske sikkerhed.

Formålet med siden er ifølge Erhvervsstyrelsen selv at give virksomheder et brugbart værktøj, der skal hjælpe dem med at styrke it-sikkerheden. Særligt for små og mellemstore virksomheder.

Siden bliver lanceret i forbindelse med regeringens initiativ sikkerdigital.dk, der skal give virksomheder og borgere lettere mulighed for at anmelde it-kriminalitet.

Samtidig skal den give informationer om hvordan man forebygger hackerangreb.

Læs mere her: Ny hjemmeside skal gøre Danmark bedre rustet mod cybertrusler

Kender ikke sin egen risikoprofil

Flere analyser har gentagende gange vist, at danske virksomheder ikke er tilstrækkeligt beskyttet mod hackerangreb.

En undersøgelse fra analysehuset EY viser, at bare to procent af de nordiske virksomheder mener, at it-sikkerheden ikke bliver tilstrækkeligt prioriteret i deres virksomhed.

Læs også: Hvorfor er it-sikkerhed underprioriteret i de danske virksomheder?

Særligt de små og mellemstore danske virksomheder har ikke selv lavet en risikovurdering.

Men det er altså målet at det tal bliver væsenligt mindre med det nye værktøj.

Du kan selv prøve kræfter med testen her på sikkerhedstjekket.dk.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S