Oracle: Slut med ond cirkel af uforudsigelige kæmpe-opdateringer til vores systemer

Med Oracles store cloud-satsning skal det være slut med selskabets 'onde cirkel' af uforudsigeige opdateringer. Nu indfører Oracle faste, skemalagte opdateringer til alle enterprise-applikationer via clouden.

Artikel top billede

(Foto: Christopher Lund-Hansen) (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Oracle satser stort på cloud’en, som på alle måder var hovedtemaet på selskabets store, årlige Oracle OpenWorld-konference, der i sidste uge løb af stablen i San Francisco.

Og med clouden skal det være slut med det, som Oracle selv kalder for ‘den onde cirkel’ af uforudsigelige opgraderinger, som mange brugere har været fanget i.

Den melding kom fra Oracles vice president for applikationsudvikling, Steve Miranda, skriver Computerworld amerikanske nyhedbureau.

Istedet vil Oracle nu satse på faste, kvartalsmæssige opdateringer til alle enterprise-applikationer, hedder det.

'Upraktisk'

Ifølge Steve Miranda har hele ‘dynamikken i den måde, hvorpå vi har drevet forretningen med on premise-software’ vist sig at være ‘upraktisk’ for brugerne.

“Her ville vi levere softwaren, som vores kunder så ville implementere efter bedste beskub. Men i den sidste ende har de været nødt til at customisere og udvide med tredje parts-applikationer for at få det til at fungere,” sagde Steve Miranda på Oracle OpenWorld ifølge vores amerikanske nyhedsbureau.

Konsekvensen af denne model har ifølge Steve Miranda været, at det blev meget dyrt, tidskrævende og risikabelt for Oracle-kunderne at implementere opdateringer fra selskabet.

Steve Miranda kalder det for en ‘ond cirkel,’ hvor Oracle ville lancere ny software hvert andet eller tredje år i en ifølge Steve Miranda ret uforudsigelig kadence.

Men på grund af besværet med at implementere dem, kunne det tage op mod 10 år, før de blev implementeret hos kunderne til gavn for slutbrugerne.

Slutter med clouden

Dette besvær slutter imidlertid med clouden, lød det fra Oracle-manden.

“Med skiftet til clouden, indfører vi en ny release-kadence,” sagde han.

Her udsender Oracle ny kvartalsmæssige opgraederinger på tværs af systemerne - herunder ERP, EPM, CRM/CS, SCM og HR-systemerne.

Ifølge Steve Miranda vil denne kvartals-cyklus fortsætte ‘for evigt.’

Ifølge vores amerikanske nyhedsbureau betyder den nye model også, at Oracle skruer op for antallet af reatures i opdateringerne.

Således udsendte Oracle 310 nye features til ERP/EPM alene i tredje kvartal, mens selskabet udsendte 320 nye features til SCM i det seneste kvartal.

Desuden betyder cloud-tilgangen, at Oracle kan høste ret præcise og tidssvarende data på brugen.

“Vi har sofistikeret telemetri på applikationerne, så vi kan se, hvilke features, der bliver anvendt og ikke anvendt, ligesom vi kan se, hvilke features der er hurtige og langsomme,” lød det fra Steve Miranda.

Læs også:

74-årige Larry Ellison i sit es i nat: Løfter sløret for ny cloud-satsning som er 'umulig at penetrere' - og giver AWS en omgang tæv

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS