Udnyttes af regeringer og statsmagter som aldrig før: Internet-friheden falder for ottende år i træk

Internettet blev engang anset som en ‘befrielses-platform’, der kunne skabe frihed og transparens i verden. Men det går den helt forkerte vej, konkluderer ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

Fri bevægelighed og transparens på internettet har drøje vilkår for tiden.

For ottende år i træk falder individets muligheder for fri tænkning, fri ytring og gennemsigtighed på internettet, viser ny rapport fra tænketanken Freedom House.

Ifølge tænketanken arbejder verdens regeringer som aldrig før på at øge deres indflydelse på internettet ved blandt andet kontrol over brugernes data.

Desuden forsøger regeringer ved hjælp af love, som oprindeligt havde til hensigt at dæmme op for ‘fake news’-løgnehistorier, at undertrykke kritiske røster, hedder det.

“Det klare tema i rapporten er den voksende anerkendelse af, at internettet, som engang blev anset som en ‘befrielses-teknologi’ nu i stigende omfang anvendes til at undergrave demokratier - i modsætning til at destabilisere diktaturer,” siger direktøren i tænketanken, Mike Abramowitz.

Ifølge Freedom House ‘forgiftes’ den digitale verden i stigende omfang af ‘propaganda og misinformation.’

Desuden udnytter forskellige myndigheder kampen mod fake news som en anledning til at ‘fænglse prominente journalister og kritikere - ofte gennem love, der kriminaliserer spredningen af urigtig information,” hedder det.

Net neutralitet

Freedom House nævner også USA’s ophævelse af net neutralitets-lovene som en begivenhed, der har begrænset friheden på internettet.

Det kan du læse mere om her: Nu begynder en tid med internet i flere hastigheder: Netneutraliteten slutter 11. juni i USA

Men det står langt værre til andre steder. Ifølge rapporten af 17 ud af de 65 lande, der optræder i rapporten, indført lovmæssige begrænsninger af onlinemedier.

Ifølge Freedom House er den helt store synder Kina, som i det seneste år har skruet op for bestræbelserne på at ‘anvende digitale medier til øge egen magt - både hjemme og i udlandet,’ som det hedder.

“Kina var igen i 2018 den største krænker af internet-frihed,” skriver tænketanken.

Ifølge Freedom House har den kinesiske regering i det seneste år arrangeret flere uger-lange seminarer, som alene har handlet om landets udviklede system af overvågning og censur-mekanismer.

“Desuden har kinesiske selskaber leveret tele-udstyr, teknologi til avanceret ansigts-genkendelse og data-analyse til en række lande, som er kendt for ikke at overholde menneskerettighederne,” skriver Freedom House.

Tænketanken skriver i rapporten, at 18 lande har skruet op for overvågningen af borgerne siden sommeren 2017, mens 15 lande overvejer at tvinge selskaber til at gemme data om brugerne lokalt, så staterne nemmere kan få adgang.

32 lande anvender desuden aktivt kommentatorer, influencers eller bots til at manipulere online-konversationer på ikke mindst sociale medier., hedder det.

Du finder hele rapporten her: Freedom on the Net 2018.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune