Brugerne vender ryggen til Microsofts browsere: Markedsandel nu på laveste niveau siden 1990’erne

Brugerne fortsætter med at vende ryggen til Microsofts browsere, Internet Explorer og Edge, hvis markedsandel nu er på laveste niveau, siden internettet-alderen tog sin begyndelse.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Verdens internet-brugere fortsætter med at vende ryggen til Microsoft to browsere, Internet Explorer og Edge.

Microsofts brwoser-andel er nu faldet til det laveste niveau, siden den store browserkrig med NetScape i 1990’erne.

Det viser ny tal fra analysehuset Net Applications, der måler på et stort antal computere verden over.

Internet Explorer og Edge kører nu sammenlagt på 13,8 procent af verdens computere, viser målingen.

Heraf kører den 23 år gamle Internet Explorer - der senest blev opdateret for tre år siden - på 9,5 procent af de målte computere, mens afløseren Edge, der er default-browser i Windows 10, kører på blot 4,3 procent.

I rå tal betyder, at omkring 45,6 millioner brugere har sagt farvel til IE i de seneste fire måneder, skriver vores amerikanske nyhedsbureau.

Til sammenligning anvender 37,5 millioner brugere Apples Safari-browser, der har en markedsandel på 3,7 procent.

Ifølge tallene anvender blot 37,6 procent af Mac-brugerne Safari.

Tallene betyder ifølge vores amerikanske nyhedsbureau, at Internet Explorer er gået ikke mindre end 84 procent tilbage siden august 2014, hvor Microsoft udsendte klar besked om, at alle skulle opgradere til nyere browser-versioner fra den daværende IE11 og stoppede med at opgradere IE.

Det kan du læse mere om her: Slut med opgraderinger til alle ældre versioner af Internet Explorer: Microsoft sender din browser på pension

Siden har nedturen været ret stabil. Fortsætter bruger-afgangen i det nuværende tempo, vil IE/Edge droppe under 13 procent i løbet af december og under 10 procents markedsandel engang til næste sommer.

Chrome buldrer frem

Nedturen for IE/Edge er til gengæld gode nyheder Googles Chrome-browser, der for tiden er verdens uden sammenligning mest udbredte browser.

Chrome sidder nu på en markedsandel på 66,4 procent og er altså meget tæt på den magiske grænse på to tredjedele af markedet.

Fortsætter Chromes fremgang i det nuværende tempo, vil Chrome nå en markedsandel på 70 procent til maj.

Tidligere har kun Internet Explorer og Netscapes Navigator opnået lignende andele af browsermarkedet.

Markedsandele ifølge Net Applications i oktober.

- Chrome: 66,4 procent.

- Internet Explorer: 9,5 procent.

- Firefox: 9,3 procent.

- Edge: 4,3 procent.

- Safari: 3,7 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura