38 medarbejdere har sagt ja til at overtage det nordjyske it-firma JCD: "Vi har fået rigtige mange tilbud gennem årene, men der er aldrig dukket noget op, som for alvor har været interessant"

Interview: 38 medarbejdere med direktør Jørgen Bønsdorff i spidsen overtager nordjyske JCD med 70 medarbejdere. "Jeg tror, at medarbejderne er mere tilbøjelige til at blive hos os, når de er blevet medejere, og jeg tror også, at vi i fremtiden får flere ansøgninger," siger direktøren.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Mange it-virksomheder bliver opkøbt af kapitalfonde eller større konkurrenter. Men hos den nordjyske it-virksomheder JCD er man gået i en helt anden retning.

Her blev virksomheden 1. oktober opkøbt af medarbejderne.

I alt har 38 ud af virksomhedens 70 medarbejdere valgt til at takke ja til tilbuddet om at investere i virksomheden, der i 2017 omsattte for 65 millioner kroner og leverede resultat på 1,25 millioner kroner.

Det fortæller virksomhedens administrerende direktør Jørgen Bønsdorff til Computerworld.

”I vores branche er nye folk dyre, og det kræver derfor ofte, at man kan

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura