Domstolsstyrelsen søger ny it-leverandør efter fyring af Schultz

Domstolsstyrelsen er på udkig efter en it-leverandør, der skal afløse Schultz, som blev fyret i sommer på grund af uenigheder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Domsstolsstyrelsen indleder nu søgningen efter den it-leverandør, som skal afløse Schultz som leverandør af Domsdatabasen.

Det sker efter, at Schultz i sommer blot fire måneder efter kontrakten blev underskrevet, blev fyret på gråt papir som leverandør af løsningen på grund af uenigheder med Domstolsstyrelsen.

Ifølge styrelsen viste det sig i tiden efter underskrivelsen af kontrakten, at ‘parterne ikke havde en fælles forståelse af Domstolsstyrelsens krav og den løsningsbeskrivelse, som Schultz leverede. Domstolsstyrelsen har på denne baggrund valgt at benytte sig af retten til at udtræde af den indgåede kontrakt,” lød det dengang.

Det kan du læse mere om her: Domsstolsstyrelsen annullerer million-kontrakt med Schultz - nyt udbud på vej til it-system.

Nu forsøger Domstolsstyrelsen sig igen.

I første omgang inviterer styrelsen til et informationsmøde om domsdatabasen, meddeler den her.

Udbuddet har en værdi på 15 millioner kroner.

Det omfatter levering af ‘it-arbejdsredskaber og it-procesunderstøttelse af Domstolsstyrelsens anonymisering af domme, dels en webportal, der giver offentlig adgang til visning af domme, herunder ved fremsøgning,” hedder det.

Du finder hele udbuddet her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S