Domstolsstyrelsen søger ny it-leverandør efter fyring af Schultz

Domstolsstyrelsen er på udkig efter en it-leverandør, der skal afløse Schultz, som blev fyret i sommer på grund af uenigheder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Domsstolsstyrelsen indleder nu søgningen efter den it-leverandør, som skal afløse Schultz som leverandør af Domsdatabasen.

Det sker efter, at Schultz i sommer blot fire måneder efter kontrakten blev underskrevet, blev fyret på gråt papir som leverandør af løsningen på grund af uenigheder med Domstolsstyrelsen.

Ifølge styrelsen viste det sig i tiden efter underskrivelsen af kontrakten, at ‘parterne ikke havde en fælles forståelse af Domstolsstyrelsens krav og den løsningsbeskrivelse, som Schultz leverede. Domstolsstyrelsen har på denne baggrund valgt at benytte sig af retten til at udtræde af den indgåede kontrakt,” lød det dengang.

Det kan du læse mere om her: Domsstolsstyrelsen annullerer million-kontrakt med Schultz - nyt udbud på vej til it-system.

Nu forsøger Domstolsstyrelsen sig igen.

I første omgang inviterer styrelsen til et informationsmøde om domsdatabasen, meddeler den her.

Udbuddet har en værdi på 15 millioner kroner.

Det omfatter levering af ‘it-arbejdsredskaber og it-procesunderstøttelse af Domstolsstyrelsens anonymisering af domme, dels en webportal, der giver offentlig adgang til visning af domme, herunder ved fremsøgning,” hedder det.

Du finder hele udbuddet her.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job