Amazon gør klar til juleræs med robotter og automatisering: Ansætter kun 100.000 deltidsansatte

Selvom Amazon op mod juleræset vil hyre omkring 100.000 yderligere ansatte for at følge med, er det faktisk et lavere tal end tidligere år. Det er ifølge en analytiker et tegn på, at Amazon lykkes med sine planer om at automatisere og gøre brug af robotter.

Artikel top billede

(Foto: (c) 2014 Eric Slomanson. All Rights Reserved. / Photographer: Eric Slomanson)

I år vil Amazon hive omkring 100.000 deltidsansatte ind for at følge med i juleræset.

Selvom det, der svarer til omkring en tredjedel af Islands befolkning, lyder af mange, er det faktisk mindre mandskab end, The Everything Store hev ind i 2016 og 2017, hvor det begge år blev til omkring 120.000.

Det skriver Quartz.

Faldet i ekstra mandskab er umiddelbart ikke et tegn på, at Amazon kommer til at skulle sende færre pakker frem mod jul. En analytiker hos Citi mener, at udviklingen skal ses som et tegn på, at selskabet har succes med automatisering og mekanisk hjælp fra robotter.

"Vi har set en acceleration i brugen af robotter i dets (Amazon's, red.) distributionscentre, og det korresponderer med, at det hyrer færre og færre ansatte omkring juletiden," siger Mark May til CNBC, der tilføjer, at det er første gang, Amazon offentligt melder ud, at det planlægger at ansatte fære medarbejdere, end det gjorde forrige år.

I 2012 købte Amazon Kiva Systems for 775 millioner dollars, der fremstiller robotter til lagerbygninger. De orange Kiva-robotter kunne fire år efter håndtere en pakke-proces, der førhen tog en time for en medarbejder, på 15 minutter, skriver Quartz.

Læs også: Derfor banker Amazon alle konkurrenterne: Selskabet er som skabt til at disrupte

300.000 fuldtidsansatte siden 2012

Amazon har i en mail til Quartz oplyst, at virksomheden er begyndt at fokusere mere på fuldtidsansatte i sine distributionscentre og faciliteter. Ifølge Amazon er der siden 2012 blevet oprettet omkring 300.000 flere fuldtidsstillinger virksomheden.

I mailen gør Amazon opmærksom på, at der er over 100.000 robotter i selskabets 26 distributionscentre, men selskabet mener ikke, at man skal være nervøs for, at automatisering overtager jobs eller ødelægge jobvæksten.

2. oktober i år øgede Amazon mindstelønnen for alle sine amerikanske 250.000 fuldtidsansatte og 100.000 deltidsansatte til 15 dollars i timen.

Og en analytiker fra Morgan Stanley mener, at øget effektivitet i Amazons distributionscentre kan gøre det op for de højere timelønninger.

Læs også: Amazon bliver hyldet for lønstigninger til lagerarbejdere: Men i virkeligheden kan de ansatte ende med at tabe penge på det

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S