PET er på trapperne med helt nyt censur-filter, der skal blokere for terror-hjemmesider

PET forventer snart at være klar med et nyt internetfilter, der kan blokere for blandt andet terror-relaterede hjemmesider.

Artikel top billede

I løbet af de næste to måneder forventer Politiets Efterretningstjeneste (PET) at være klar med et internetfilter, der kan blokere for adgangen til hjemmesider, som indeholder terror-relateret propaganda.

Det skriver it-mediet Version2.

”Det forventes, at internetblokeringsfiltret er funktionelt inden årets udgang i overensstemmelse med planen. Der arbejdes stadig med relevante aktører samt Teleindustrien (brancheforening for teleudbydere, red.) på, at etablere processen om fjernelse og blokering af indhold,” lyder i en mail afsendt fra en anonym kommunikationsmedarbejder hos PET til Version2.

Siden sidste år har danske myndigheder haft mulighed for at kræve, at danske internetudbydere blokerer for hjemmesider, som opfordrer til terror, trusler, chikane og vold mod politikere.

Men indtil videre eringen hjemmesider endnu blevet blokeret, og det kan ifølge Version2 muligvis forklares med, at PET ikke har været klar med det nye blokeringsfilter.

Læs også: PET gemmer slettede persondata om danskere i hemmelig database

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland