PET er på trapperne med helt nyt censur-filter, der skal blokere for terror-hjemmesider

PET forventer snart at være klar med et nyt internetfilter, der kan blokere for blandt andet terror-relaterede hjemmesider.

Artikel top billede

I løbet af de næste to måneder forventer Politiets Efterretningstjeneste (PET) at være klar med et internetfilter, der kan blokere for adgangen til hjemmesider, som indeholder terror-relateret propaganda.

Det skriver it-mediet Version2.

”Det forventes, at internetblokeringsfiltret er funktionelt inden årets udgang i overensstemmelse med planen. Der arbejdes stadig med relevante aktører samt Teleindustrien (brancheforening for teleudbydere, red.) på, at etablere processen om fjernelse og blokering af indhold,” lyder i en mail afsendt fra en anonym kommunikationsmedarbejder hos PET til Version2.

Siden sidste år har danske myndigheder haft mulighed for at kræve, at danske internetudbydere blokerer for hjemmesider, som opfordrer til terror, trusler, chikane og vold mod politikere.

Men indtil videre eringen hjemmesider endnu blevet blokeret, og det kan ifølge Version2 muligvis forklares med, at PET ikke har været klar med det nye blokeringsfilter.

Læs også: PET gemmer slettede persondata om danskere i hemmelig database

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS