PET er på trapperne med helt nyt censur-filter, der skal blokere for terror-hjemmesider

PET forventer snart at være klar med et nyt internetfilter, der kan blokere for blandt andet terror-relaterede hjemmesider.

Artikel top billede

I løbet af de næste to måneder forventer Politiets Efterretningstjeneste (PET) at være klar med et internetfilter, der kan blokere for adgangen til hjemmesider, som indeholder terror-relateret propaganda.

Det skriver it-mediet Version2.

”Det forventes, at internetblokeringsfiltret er funktionelt inden årets udgang i overensstemmelse med planen. Der arbejdes stadig med relevante aktører samt Teleindustrien (brancheforening for teleudbydere, red.) på, at etablere processen om fjernelse og blokering af indhold,” lyder i en mail afsendt fra en anonym kommunikationsmedarbejder hos PET til Version2.

Siden sidste år har danske myndigheder haft mulighed for at kræve, at danske internetudbydere blokerer for hjemmesider, som opfordrer til terror, trusler, chikane og vold mod politikere.

Men indtil videre eringen hjemmesider endnu blevet blokeret, og det kan ifølge Version2 muligvis forklares med, at PET ikke har været klar med det nye blokeringsfilter.

Læs også: PET gemmer slettede persondata om danskere i hemmelig database

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision