Artikel top billede

PET er på trapperne med helt nyt censur-filter, der skal blokere for terror-hjemmesider

PET forventer snart at være klar med et nyt internetfilter, der kan blokere for blandt andet terror-relaterede hjemmesider.

I løbet af de næste to måneder forventer Politiets Efterretningstjeneste (PET) at være klar med et internetfilter, der kan blokere for adgangen til hjemmesider, som indeholder terror-relateret propaganda.

Det skriver it-mediet Version2.

”Det forventes, at internetblokeringsfiltret er funktionelt inden årets udgang i overensstemmelse med planen. Der arbejdes stadig med relevante aktører samt Teleindustrien (brancheforening for teleudbydere, red.) på, at etablere processen om fjernelse og blokering af indhold,” lyder i en mail afsendt fra en anonym kommunikationsmedarbejder hos PET til Version2.

Siden sidste år har danske myndigheder haft mulighed for at kræve, at danske internetudbydere blokerer for hjemmesider, som opfordrer til terror, trusler, chikane og vold mod politikere.

Men indtil videre eringen hjemmesider endnu blevet blokeret, og det kan ifølge Version2 muligvis forklares med, at PET ikke har været klar med det nye blokeringsfilter.

Læs også: PET gemmer slettede persondata om danskere i hemmelig database




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

28. marts 2023 | Læs mere


Nye muligheder - ny værdi. Få mere ud af Microsoft Dynamics 365 CE - med særligt fokus på kunstig intelligens (AI)

Kunstig intelligens, stemmegenkendelse, Open AIs meget omtalte ChatGPT, integrationer til Outlook, Teams og meget mere. Microsoft Dynamics 365-platformen byder på masser af muligheder for at øge produktiviteten, forbedre kundeservicen, få bedre indsigt i forretningen og i det hele taget rykke fra konkurrenterne.

29. marts 2023 | Læs mere


Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

30. marts 2023 | Læs mere