Dansk iot-virksomhed forbereder sig på børs-debut: Får markedsværdi på 90 millioner kroner

Det nordjyske iot-selskab Seluxit får på fredag sin debut på First North Børsen, hvor virksomhedens aktie kan købes til 9,40 kroner.

Artikel top billede

Den 9. november bliver en stor dag i den nordjyske it-virksomheds Seluxits historie.

Her bliver virksomheden nemlig introduceret på First North-børsen i København til en markedsværdi på 90 millioner kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Seluxit laver IoT-produkter, der gør det muligt for virksomheder at koble deres eksisterende produkter og maskiner på internettet.

Efter tegningsperioden er overstået står det nu klart, at virksomheden går på børsen til tegningskurs på 9,40 kroner per aktie.

Blandt sine kunder har Seluxit blandt andet svenske Husqvarna samt et stort tysk el-selskab, men det er ambitionen, at børsnoteringen skal give virksomheden større international opmærksomhed.

Børsnotering kan give pote på kundesiden

Selskabets administrerende direktør Daniel Lux oplyser da også i en pressemeddelelse, at en del af den ambition allerede er blevet indfriet.

For ifølge direktøren har børsnoteringen udover at bidrage med et bruttoprovenue på 26 millioner kroner også allerede bidraget med øget synlighed, hvilket har resulteret i henvendelser fra nye kunder.

”Vi er meget stolte over at så mange investorer har vist os deres tillid i et marked, der specielt i oktober har været præget af nervøsitet. Det er lykkedes at fordele ejerskab over et stort antal nye ejere, hvilket vi forventer giver en god likviditet i vores aktier,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

It-analytikeren Anders Elbak har tidligere oplyst til Finans, at det er afgørende for virksomheden, at den har flere strenge at spille på.

”For et it-selskab med store ambitioner er det ikke nok at fokusere 100 procent på Internet of Things. Forretningen skal også kunne mestre en masse forskellige discipliner inden for det felt,” siger Anders Elbak til Finans.

Læs også:
Sådan skal Hitachi slå konkurrenterne med verdens bedste IoT-løsninger til industrien: Her er projektet, der sparede 10 procent af Stena Lines brændstofforbrug på tre måneder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job