Dansk iot-virksomhed forbereder sig på børs-debut: Får markedsværdi på 90 millioner kroner

Det nordjyske iot-selskab Seluxit får på fredag sin debut på First North Børsen, hvor virksomhedens aktie kan købes til 9,40 kroner.

Artikel top billede

Den 9. november bliver en stor dag i den nordjyske it-virksomheds Seluxits historie.

Her bliver virksomheden nemlig introduceret på First North-børsen i København til en markedsværdi på 90 millioner kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Seluxit laver IoT-produkter, der gør det muligt for virksomheder at koble deres eksisterende produkter og maskiner på internettet.

Efter tegningsperioden er overstået står det nu klart, at virksomheden går på børsen til tegningskurs på 9,40 kroner per aktie.

Blandt sine kunder har Seluxit blandt andet svenske Husqvarna samt et stort tysk el-selskab, men det er ambitionen, at børsnoteringen skal give virksomheden større international opmærksomhed.

Børsnotering kan give pote på kundesiden

Selskabets administrerende direktør Daniel Lux oplyser da også i en pressemeddelelse, at en del af den ambition allerede er blevet indfriet.

For ifølge direktøren har børsnoteringen udover at bidrage med et bruttoprovenue på 26 millioner kroner også allerede bidraget med øget synlighed, hvilket har resulteret i henvendelser fra nye kunder.

”Vi er meget stolte over at så mange investorer har vist os deres tillid i et marked, der specielt i oktober har været præget af nervøsitet. Det er lykkedes at fordele ejerskab over et stort antal nye ejere, hvilket vi forventer giver en god likviditet i vores aktier,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

It-analytikeren Anders Elbak har tidligere oplyst til Finans, at det er afgørende for virksomheden, at den har flere strenge at spille på.

”For et it-selskab med store ambitioner er det ikke nok at fokusere 100 procent på Internet of Things. Forretningen skal også kunne mestre en masse forskellige discipliner inden for det felt,” siger Anders Elbak til Finans.

Læs også:
Sådan skal Hitachi slå konkurrenterne med verdens bedste IoT-løsninger til industrien: Her er projektet, der sparede 10 procent af Stena Lines brændstofforbrug på tre måneder

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune