Dansk iot-virksomhed forbereder sig på børs-debut: Får markedsværdi på 90 millioner kroner

Det nordjyske iot-selskab Seluxit får på fredag sin debut på First North Børsen, hvor virksomhedens aktie kan købes til 9,40 kroner.

Artikel top billede

Den 9. november bliver en stor dag i den nordjyske it-virksomheds Seluxits historie.

Her bliver virksomheden nemlig introduceret på First North-børsen i København til en markedsværdi på 90 millioner kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Seluxit laver IoT-produkter, der gør det muligt for virksomheder at koble deres eksisterende produkter og maskiner på internettet.

Efter tegningsperioden er overstået står det nu klart, at virksomheden går på børsen til tegningskurs på 9,40 kroner per aktie.

Blandt sine kunder har Seluxit blandt andet svenske Husqvarna samt et stort tysk el-selskab, men det er ambitionen, at børsnoteringen skal give virksomheden større international opmærksomhed.

Børsnotering kan give pote på kundesiden

Selskabets administrerende direktør Daniel Lux oplyser da også i en pressemeddelelse, at en del af den ambition allerede er blevet indfriet.

For ifølge direktøren har børsnoteringen udover at bidrage med et bruttoprovenue på 26 millioner kroner også allerede bidraget med øget synlighed, hvilket har resulteret i henvendelser fra nye kunder.

”Vi er meget stolte over at så mange investorer har vist os deres tillid i et marked, der specielt i oktober har været præget af nervøsitet. Det er lykkedes at fordele ejerskab over et stort antal nye ejere, hvilket vi forventer giver en god likviditet i vores aktier,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

It-analytikeren Anders Elbak har tidligere oplyst til Finans, at det er afgørende for virksomheden, at den har flere strenge at spille på.

”For et it-selskab med store ambitioner er det ikke nok at fokusere 100 procent på Internet of Things. Forretningen skal også kunne mestre en masse forskellige discipliner inden for det felt,” siger Anders Elbak til Finans.

Læs også:
Sådan skal Hitachi slå konkurrenterne med verdens bedste IoT-løsninger til industrien: Her er projektet, der sparede 10 procent af Stena Lines brændstofforbrug på tre måneder

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S